وکیل تخلفات اداریحتماً شما هم تا به حال در ادارات متوجه رفتار غیر اصولی و به اصطلاح تخلفات اداری مسئولین بخش‌های مختلف شده‌اید. در واقع مسئولین ادارات دولتی و غیردولتی وظایفی دارند که قوانین اداره و همچنین حقوق مراجعه کنندگان را رعایت کنند.

بنابراین افراد متعهد هستند که با رعایت این قوانین موجبات رسیدگی به امور مراجعه کنندگان را فراهم کنند و همچنین آنها را به شکل صحیحی راهنمایی کنند.اما متخلفین به تعهدات خود پایبند نیستند و به همین خاطر مراجعه کنندگان وظیفه دارند که کارمندان متخلف را به مراجع قضایی معرفی کنند. در ادامه کارشناسان مجموعه ملی وکیل اقدام به شرح کامل تخلفات اداری کرده‌اند.

تخلفات اداری چیست؟

هرگونه اقدامی که توسط کارمندان ادارات بر خلاف موازین اداری و همچنین حقوق مراجعه کنندگان صورت بگیرد؛ یک نوع تخلف اداری به حساب خواهد آمد. بنابراین به موجب قانون اساسی و ماده ۱۹ حقوق شهروندی با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد.

تخلفات اداری چیست؟

اما تشخیص تخلفات اداری اغلب بر عهده مراجعه کنندگان است. در واقع شهروندان وظیفه دارند که هرگونه تخلف سازمان‌های دولتی و غیردولتی رسمی را به مراتب بالاتر اطلاع داده تا در زمان مناسب با آنها برخورد کنند. همچنین از آنجایی که تخلفات اداری موارد تعریف شده و مشخصی دارد؛ باید حتماً به این اقدامات سریعاً رسیدگی کرد.

هرگونه تاخیر از طرف مسئولین دخیل در امور اداری یا مراجع قانونی یک نوع کوتاهی غیرقانونی به حساب خواهد آمد.همچنین اغلب ادارات به صورت رسمی توسط ناظرین رصد می‌شوند. بنابراین اگر فکر می‌کنید که رسیدگی به شکایات شما چندان جدی نخواهد بود؛ کاملا اشتباه می‌کنید در ادامه به طور کامل این موارد را بررسی کرده‌ایم:

نحوه اثبات تخلفات اداری

برای گزارش تخلفات اداری به مراجع قانونی ثبت شکایت در دادسرا یا خود سازمان کافی است. در واقع به محض اعلام نارضایتی یا شکایت شما به این مسئله رسیدگی خواهد شد. همچنین وجود ادله یک امتیاز برای رسیدگی بهتر به شکایت شما خواهد بود. اما به هر حال به محض گزارش اولین تخلف کارمند مربوطه جهت ارائه دفاعیات فراخوانده خواهد شد.

نحوه اثبات تخلفات اداری

ضمناً اثبات تخلفات اداری در صورت همکاری با یک وکیل مجرب چندان کار سختی نیست. وکلای مجموعه ملی وکیل علاوه بر همکاری با مراجع قانونی ذی صلاح تجربه زیادی هم در زمینه پیگیری پرونده‌های تخلفات اداری دارند. جرایم اداری ممکن است در زمره جرایم کیفری یا حقوقی باشد. به هر حال نکته مهم در رابطه با تخلفات اداری امکان پیگیری آنها و مجازات کارمند متخلف است.

انواع تخلفات اداری

همانطور که توضیح دادیم؛ تخلفات اداری اشکال متفاوتی دارند. برخی از آنها در ارتباط با مراجعه کنندگان و برخی دیگر به خود سازمان مربوط هستند. بنابراین با شناسایی انواع تخلفات اداری و همچنین رسیدگی به آنها می‌توان ساز و کار ادارات را بهبود بخشید. در ادامه تعدادی از تخلفات اداری که مستقیماً از طرف قانون به آنها رسیدگی خواهد شد را معرفی کرده‌ایم:

  • تخلفات خلاف موازین سازمانی: منظور از تخلفات خلاف موازین سازمانی انجام اموری است که به موجب قوانین سازمانی به عنوان جرم شناخته شده‌اند.
  • انجام امور غیر قانونی: اعمالی که خلاف قانون اساسی کشور باشند؛ تخلف به حساب می‌آیند.
  • عدم رضایت مراجعه کنندگان: در صورتی که کارمندان موجبات نارضایتی مراجعه کنندگان را فراهم کنند؛ متخلف خواهند بود.
  • بی احترامی به مراجعه کنندگان یا تهمت: هر گونه توهین، هتک حرمت و تهمت به مراجعه کنندگان تخلف است
  • باجگیری: مسئولین حق دریافت مبالغ اضافه یا اخاذی را ندارند.
  • اختلاس: اختلاس یک نوع تخلف اداری شنیع به حساب می‌آید.
  • عدم رسیدگی به امور در ساعات اداری: کارمندان موظف هستند در ساعات اداری مرتبا به امور مراجعه کنندگان رسیدگی کنند.

مجازات تخلفات اداری

مطابق ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی متخلفان و مجرمانی که مرتکب جرایم اداری شده‌اند؛ باید در دادگاه‌های صالح مجازات شوند. این افراد در صورت ارائه دفاعیات به حق تبرئه می‌شوند؛ اما در غیر این صورت مجازات آنها به سنگین‌ترین شکل ممکن انجام خواهد شد. همچنین در صورتی که متخلفین مرتکب جرایم کیفری شده باشند؛ اشد مجازات برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

در واقع می‌توان گفت مجازات متخلفین تا حدودی به نوع تخلف و همچنین شاکیان بستگی دارد. البته این جرائم مطابق قوانین اسلامی تعریف شده‌اند و از زندان تا حد شرعی متفاوت هستند. گاهی اوقات مجازات تخلفات اداری جریمه یا اخراج کارمند مربوطه خواهد بود؛ اما در موارد شنیع‌تر مجازات متخلفین تفاوت خواهد کرد. همچنین باید توجه کرد که مجازات مجرمین معمولاً  پس از چندین جلسه دادگاه انجام می‌شود و به طور کلی طی کردن مراحل قانونی الزامی است.

وکیل تخلفات اداری

وکلای تخلفات اداری تجربه بالایی در زمینه پیگیری پرونده‌های از این دست و همچنین رسیدگی به این امور در دادگاه‌ها دارند. بنابراین این افراد می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به امور شما رسیدگی کرده و همچنین هرگونه متخلفی را در دادگاه محکوم کنند.

وکیل تخلفات اداری

البته به طور کلی تخلفات اداری چندان غیر آشنا نیستند و شما می‌توانید به محض رخ دادن هر کدام از آنها ادله کافی را به کمک وکیل کیفری خود جهت ارائه به دادگاه تهیه کنید.از همین بابت امکان انجام مشاوره با وکلای مجموعه ملی وکیل به صورت آنلاین و تلفنی فراهم شده است و می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن این کار را انجام بدهید.

 


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام