مطالب حقوقی

خرید ملک بدون سند

خرید ملک بدون سند به همه افراد پیشنهاد نمی‌شود. در واقع خرید و فروش املاکی که هیچگونه سند رسمی برای آن‌ها ثبت نشده است؛ یک ریسک بزرگ خواهد بود‌. اما به هر حال، در شرایط خاص می‌توان خرید و فروش ملک بدون سند را هم انجام داد‌. این شرایط در حضور وکیل ملکی اتفاق می‌افتد و تا زمانی که وکیل حضور نداشته باشد؛ نمی‌توان برای خرید ملک بدون سند اقدام کرد‌‌.

حضور وکیل تضمینی برای مطمئن بودن معامله و همچنین اطمینان از ثبت قانونی ملک انتقالی است. در چنین شرایطی معمولا وکلا تلاش می‌کنند تا تمام مفاد قانونی را در نظر بگیرند و به دنبال آن امور مربوط به انتقالی ملک را انجام دهند‌. همچنین باید توجه کرد که هنگام خرید و فروش ملک این امکان هم وجود دارد که طرف مقابل معامله کلاهبردار باشد و اقدام به تخلف در معامله کند. در این موارد هم حضور وکیل یا دریافت مشاوره از یک وکیل حرفه‌ای تنها راه کسب اطمینان خواهد بود.

شرایط خرید ملک بدون سند

شرایط خرید ملک بدون سند در صورتی که از یک وکیل کارآزموده راهنمایی دریافت کنید؛ چندان سخت نخواهد بود. در واقع همه چیز به میزان تجربه وکیل در زمینه معاملات املاک فاقد سند و آشنایی او با قوانین این حوزه بستگی خواهد داشت‌‌. همچنین باید توجه کرد که گاهی اوقات برخی از املاک دارای اسناد عادی هستند که کار را برای انجام معامله ساده‌تر می‌ کند.

شرایط خرید ملک بدون سند

در واقع سند ملکی یک گواهی رسمی و ثبت شده است؛ اما اسناد دیگری هم وجود دارند که هنگام خرید و فروش ملک دادستان به آن توجه می‌کند و در صورت ارائه سایر شواهد، این اسناد هم مورد تایید خواهند بود. سند قولنامه‌ای هم یکی از این اسناد است که در دادگاه می‌توان آن را به اثبات رساند. البته شما باید هنگام خرید ملک بدون سند به نکات دیگری هم توجه کنید که در ادامه عنوان خواهیم کرد:

خرید ملک بدون سند وراثتی

خرید ملک بدون سند و با دریافت برگه انحصار وراثت امکان پذیر است. در واقع زمانی که قصد خرید ملک بدون سند وراثتی را دارید؛ بدون وجود انحصار وراثت قانونی این کار ریسک بزرگی خواهد بود.

خرید ملک بدون سند با کد رهگیری

کد رهگیری که به هر ملکی تعلق دارد؛ در واقع یک نوع مدرک برای اثبات این موضوع است که آن ملک به فرد دیگری تعلق ندارد. همچنین باید توجه کرد که برخی از املاک به دلیل عدم ثبت قانونی کد رهگیری ندارند.

خرید ملک بدون سند با قولنامه

خرید ملک بدون سند با قولنامه هم امکان پذیر خواهد بود‌. در واقع قولنامه یک نوع سند عادی نسبتا معتبر است که در صورت همکاری با یک وکیل می‌توانید از آن به خوبی استفاده کنید. در صورت عدم موفقیت برای خرید ملک بدون اسناد و با قولنامه حتما از وکلای ملکی حاضر در مجموعه ملی وکیل کمک بگیرید.

مجازات خرید ملک بدون سند

خرید ملک بدون سند هیچ محدودیت قانونی ندارد. اما در صورتی که ملک خریداری شده در محدوده شهری قرار داشته باشد و برای خرید آن استعلام نگیرید؛ آنگاه امکان کلاهبرداری از شما وجود خواهد داشت. همچنین املاک خارج از محدوده شهری هم در لیست استعلام شهرداری قرار ندارند و در صورت خرید این املاک باید حتما توجه کنید که شهرداری هیچگونه خدماتی به شما ارائه نخواهد کرد‌.

مجازات خرید ملک بدون سند

البته اگر زمین خریداری شده در مناطق کشاورزی یا محافظتی ملی قرار گرفته باشد و در آن ساختمان سازی کنید؛ مجازات شما شامل جریمه، تخریب و حتی حبس خواهد بود‌.

وکیل خرید ملک بدون سند

اگر قصد خرید ملک بدون اسناد را دارید؛ یکی از مهم‌ترین نکات در این راستا توجه به احکام قانونی و استعلام ملک در شهرداری است‌. با این حال ممکن است که بسیاری از افراد به تنهایی از عهده این مسئله برنیایند و در نهایت ملک آن‌ها از دست برود. بنابراین پیش از خرید ملک بدون سند حتما از وکلای ملکی مجموعه ملی وکیل راهنمایی دریافت کنید و در این مسیر به هیچ وجه به افراد دیگر اعتماد نداشته باشید.


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام