حتماً تا به حال شما هم در دادگاه با ارائه دادخواست دعوی قضایی خود را آغاز کرده‌اید. در واقع هر دادخواستی با هدف مشخصی به دادگاه تقدیم می‌شود و همین وسیله به حقوقدانان کمک می‌کند که نحوه پیگیری شکایت در دادگاه را سازماندهی کنند.

برخی از اوقات دادجویان برای ارائه دادخواست به دادگاه چار مشکل می‌شوند و با ساز و کار اه‌اندازی یک دعوی در دادگاه آشنایی ندارند؛ با این حال شما برای اینکه بتوانید دادخواست خود را به بهترین شکل ممکن در دادگاه تنظیم کنید؛ بهتر است حتماً با یک وکیل حرفه‌ای در این زمینه همکاری داشته باشید.

البته دادجویانی که خودشان به شخصه با اصول و نحوه ارائه دادخواست آشنایی دارند هم می‌توانند این کار را به تنهایی انجام بدهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارائه دادخواست در ادامه با تیم ملی وکیل همراه باشید.

دادخواست چیست؟

دادخواست در واقع یک نوع تقاضای قانونی برای بررسی موارد مورد اختلاف در دادگاه و همچنین رسیدگی مراجع قضایی به این موارد است. در واقع با ارائه دادخواست مراحل بررسی یک اختلاف حقوقی یا دعوی کیفری آغاز می‌شوند و در نتیجه آن متقاضی باید بر اساس ماده ۵۱ قانون اساسی یک سری از اطلاعات از جمله آدرس، مشخصات هویتی و شماره تماس خود و طرف مقابل را در برگه دادخواست ارائه کند.

دادخواست چیست؟

همچنین توجه به این نکته هم اهمیت دارد که بر اساس ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی مدنی، رسیدگی به پرونده با ارائه دادخواست انجام خواهد شد.

معنی دادخواست علیه شما چیست؟

دادخواست علیه شما به معنای پیگیری مراجع قضایی به صورت جدی و وجود اتهام بر علیه شما است. در واقع زمانی که مرتکب یک فعل غیر قانونی یا ترک فعل ضروری می‌شوید؛ در دادگاه بر علیه شما دادخواست تنظیم می‌کنند. در چنین مواقعی طرفی که دادخواست بر علیه او صادر شده است؛ باید حتماً در دادگاه و جلسات دادرسی حضور پیدا کند تا در نهایت نتیجه دادخواست یا شکواییه مشخص شود.

مشاهده دادخواست

مشاهده دادخواست قضایی با شماره پرونده در سامانه‌ای به نام ثنا امکان‌پذیر خواهد بود. در واقع زمانی که به شماره تلفن شما پیامکی مبنی بر صدور دادخواست قضایی ارسال می‌شود؛ باید در سامانه ثنا عضویت خود را تکمیل کنید و سپس برای مشاهده دادخواست به سایت ADL IRAN مراجعه کنید.

در این سایت اطلاعات کاملی در مورد دادخواست مورد بحث و همچنین زمان مورد نیاز برای حضور شما در شعبه مشخص دادسرا قرار گرفته است. بنابراین به محض مشاهده دادخواست، بازدید شما به اطلاع مراجع قضایی می‌رسد و باید سریعاً حضور پیدا کنید.

سامانه دادخواست

سامانه‌ای که در آن دادخواست‌ها ثبت می‌شوند؛ سایت اصلی دادگستری ایران است. در واقع هر زمان که بر علیه شما یا توسط شما یک دادخواست حقوقی یا کیفری نظیم می‌شود؛ این دادخواست در سامانه قوه قضاییه یا همان ثنا قرار می‌گیرد. پس از آن اطلاع رسانی به مجرم یا شاکی به صورت مرتب از طریق همین سامانه صورت گرفته و تا مدت مشخصی تمام اطلاعات وارد شده از طرف شما در سامانه دادگستری باقی خواهد ماند.

سامانه دادخواست

انواع دادخواست

دادخواست‌های قضایی با توجه به دسته‌بندی حقوقی و کیفری و همچنین نوع درخواست فرد شاکی با یکدیگر تفاوت دارند. به همین دلیل هم این دادخواست‌ها به شکل متفاوتی تنظیم می‌شوند.

از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات برای تنظیم دادخواست نیاز به حضور رسمی یک وکیل کیفری فعال در همان زمینه حقوقی وجود دارد. در واقع بدون حضور وکیل دادخواست شما به جایی راه پیدا نمی‌کند. به منظور آشنایی بیشتر با برخی از عناوین دادخواست حقوقی و کیفری در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم:

دادخواست طلاق : دادخواست طلاق می‌تواند از طرف زوج یا زوجه در دادگاه مطرح شود و برای تنظیم آن حضور وکیل الزامی نیست. برای ارائه دادخواست طلاق در دادگاه نیاز به مدارکی همچون عقدنامه و شناسنامه هویتی وجود دارد.

دادخواست مطالبه‌ وجه: دادخواست مطالبه وجه معمولاً زمانی تقدیم دادگاه می‌شود که فرد به طرق عادی نتوانسته است وجه قرضی خود را بازپس بگیرد. در چنین مواقعی با ارائه چک برگشتی یا سایر مدارک امکان مطالبه وجه وجود خواهد داشت.

دادخواست اثبات مالکیت: گاهی اوقات افراد برای اثبات مالکیت خود دچار مشکل می‌شوند یا برای یک ملک مشخص دو مورد یا بیشتر ادعای مالکیت وجود دارد. در چنین مواردی افراد می‌توانند با کمک یک وکیل ملکی در مجموعه ملی وکیل دادخواست اثبات مالکیت را به دادگاه ارائه کنند.

تنظیم دادخواست با ملی وکیل

اگر قصد ثبت دادخواست در دادگاه را دارید و برای انجام این کار اطلاعات کافی ندارید؛ باید حتماً دادخواست خود را به صورت رسمی و با کمک یک وکیل تنظیم کنید. در حال حاضر امکان دریافت مشاوره از وکلای ملی وکیل و تقدیم دادخواست دادگاه با کمک همکاران ما در مجموعه وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان ملی وکیل تماس بگیرید.

تنظیم دادخواست با ملی وکیل


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام