صدور هر گونه شکواییه در دستگاه قضایی به معنای اثبات اتهام طرف متهم یا حقانیت فرد شاکی نیست؛ اما با استفاده از این امکان قانونی، می‌توان مسیر ورود پرونده به دادسرای مربوطه را هموار کرد. همچنین باید توجه کرد که تنظیم شکواییه از عهده افراد عادی خارج است و این کار باید حتما توسط یک مشاور حقوقی یا وکیل دادگستری انجام شود تا توسط قانون پذیرفته شود.

در واقع ثبت شکواییه در دادسرا نیازمند طی کردن یکسری از اقدامات قانونی است که به دنبال آن امکان رسیدگی به پرونده در دستگاه قضایی فراهم خواهد شد. همچنین باید حتما توجه کرد که گاهی اوقات زمینه پرونده‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل هم هم‌نظری با یک وکیل دادگستری می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، در ادامه کارشناسان حقوقی ملی وکیل اطلاعات تکمیلی را ارائه کرده‌اند.

شکواییه چیست؟

شکواییه یک ابزار قانونی برای ورود شکایت به دادگاه و پیگیری پرونده توسط مراجع ذیصلاح است. در واقع زمانی که شکواییه‌ای را برای مراجعه به دستگاه قضایی و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته به ضرر خود در دادگاه تنظیم می‌کنید؛ مطمئنا روند آن به صورت جدی توسط قانون گزاران پیگیری خواهد شد. در متن شکواییه باید اطلاعاتی از جمله دلیل شکایت، مشخصات شاکی و اتهام وارده ذکر شود.

شکواییه چیست؟

پس از ابلاغ شکواییه به متهم، مراحل قانونی آن در دادگاه طی خواهد شد و در این مسیر، این امکان هم وجود دارد که به دلیل عدم همکاری متهم اختلالاتی به وجود بیاید. اما به هر حال، هر فرد دادجویی باید حتما با همکاری وکیل کیفری و در نظر گرفتن قانون اساسی در نهایت مسیر دادجویی خود را به نتیجه عادلانه‌ای منتهی کند.

انواع شکواییه

تنظیم شکواییه ممکن است که با توجه به اصول و قوانین تعریف شده در دستگاه قضایی متفاوت باشد.در واقع زمانی که پرونده شما به دادگاه ورود پیدا میکند؛ باید بررسی کنید که پیش زمینه کیفری یا حقوقی جرم چیست. اغلب اوقات وکلا با بررسی وضعیت پرونده و درنظرگیری شرح وقایع، اقدام به تنظیم لایحه کاملا متفاوتی می‌کنند. در ادامه برای آشنایی بیشتر با انواع شکواییه توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد:

انواع شکواییه

شکواییه کلاهبرداری: کلاهبرداری از جمله جرائم کیفری تعریف شده در دستگاه قضایی است و قاضی در صورت مواجه با این جرم تصمیمات مهمی را اتخاذ خواهد کرد.

شکواییه خیانت در امانت: زمانی که فردی به موجب عدم بازپرداخت وجه یا سایر بدعهدی‌ها اقدام به خیانت در امانت میکند؛ از طرف دادگاه مجرم شناخته شده و به همین دلیل هم میتوان بر علیه او شکواییه تنظیم کرد.

شکواییه ضرب و جرح: ضرب و جرح عمدی یکی از نمودهای جرائم کیفری است که در صورت تنظیم شکایتنامه به آن رسیدگی خواهد شد. البته ممکن است که حتی پس از تنظیم شکواییه، روند رسیدگی به پرونده در دادگاه تا حدودی طولانی باشد.

شکواییه در حساب کاربری

زمانی که یک شکواییه الکترونیکی علیه شما تنظیم می‌شود؛ باید حتما برای دریافت آن به حساب کاربری شخصی خود در سامانه ثنا مراجعه کنید. سامانه ثنا دارای بخش‌های مختلفی است که در یکی از بخش‌های آن ابلاغیه‌های صادره برای شما قرار می‌گیرد. بنابراین برای دریافت ابلاغیه باید حتما به بخش مربوطه مراجعه کنید و به دنبال آن، چاپ یا دانلود شکواییه‌ای که بر علیه شما تنظیم شده است را انجام بدهید.

دریافت شکواییه با کد رهگیری

هر شکواییه یک کد رهگیری مشخص دارد که این کد رهگیری از طریق پیامک سامانه ثنا برای شما ارسال خواهد شد. پس از دریافت کد رهگیری سامانه ثنا باید حتما به سایت مراجعه کرده و با استفاده از این کد رهگیری شکواییه مورد نظر را دریافت کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که دریافت شکواییه‌ با روش‌های دیگر از جمله مراجعه به بخش ابلاغیه‌های جدید هم امکان‌پذیر خواهد بود.

ثبت شکواییه

در سامانه ملی وکیل این امکان برای مراجعه کنندگان فراهم شده است که در صورت نیاز به تنظیم یک شکواییه قانونی با کارشناسان حقوقی و وکلای ملی وکیل ارتباط بگیرند. همچنین باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مسائل حقوقی و ثبت شکواییه حضور یک وکیل کاملا الزامی است.


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام