قضات ناظر زندان برای اطمینان از بازگشت زندانی و عدم ارتکاب جرم، از او ضمانت زندانی دریافت می کنند. اما همه افراد سند مناسب برای وثیقه زندانی را ندارند. در سالهای اخیر موسسات حقوقی با اجاره دادن سند و موارد دیگر این کار را راحت تر کرده اند. در این مقاله به موضوع ضمانت زندانی پرداخته ایم.

ضمانت زندانی چه شرایطی دارد؟

داشتن مرخصی در طول دوران محکومیت از حقوق هر زندانی است که بستگی به حسن رفتار وی در زندان نیز دارد. برای آن که قضات ناظر زندان از بازگشت زندانی اطمینان حاصل کنند و یا برای این که مطمئن شوند در طول دوران آزادی مشروط رفتار مناسبی دارد از او ضمانت زندانی دریافت می کنند. در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم پس تا آخر با ما همراه باشید.

چرا ضمانت زندانی لازم است؟

طبق آمارهای مرکز بین‌المللی مطالعات زندان‌های جهان، تعداد زندانیان ایران در سال 2013 بالغ بر 226 هزار نفر بوده است. البته این تعداد، آمار زندانیان ثابت در زندان ها بوده و اگر محکومیت های کوتاه مدت را هم در نظر بگیریم آمار فراتر از این می رود.

بسیاری از زندانیان جرایمی را سهوا و برای بار اول مرتکب شده اند و بسیاری از آن ها نیز محکومین مالی هستند که نگهداری این نوع محکومین در کنار محکومین سابقه دار و خطرناک، عواقبی جدی برای جامعه به دنبال خواهد داشت.

ضمانت زندانی
از طرفی نگهداری و تامین نیاز های انسانی این تعداد زندانی برای زندان های کشور هزینه بردار است و شاید نیازی نباشد که همه محکومین به تحمل دوران حبس محکوم شوند. در سالهای اخیر قضات، محکومیت های متنوعی به جز حبس برای مجرمین در نظر می گیرند؛ اما با این وجود جمعیت زندانی رو به افزایش است.

با مشاوره حقوقی و کیفری می توان دریافت که به این ترتیب آزادی مشروط محکومینی که رفتار مناسب داشته باشند و جرائم سنگینی مرتکب نشده باشند منطقی به نظر می رسد. قضات ناظر زندان برای اطمینان از بازگشت زندانی، پس از دوران مرخصی اش و یا حسن رفتار وی در طول دوران آزادی، با توجه به جرائم فرد، وثیقه یا ضمانت زندانی از او دریافت می کنند.ارائه وثیقه برای آزادی مشروط لازم است و بدون وجود آن نمی توان آزادی بدست آورد.

ضمانت زندانی

از کجا می توان ضمانت زندانی تهیه کرد؟

بهترین فرد برای گذاشتن وثیقه زندانی خودتان هستید.اگر سند و یا وثیقه مورد تایید زندان دارید، بهتر است از همان، برای رفع مشکل خود استفاده کنید و تا حد ممکن برای کار های دیگر مانند ضمانت و غیره از این سند استفاده نکنید؛ زیرا که گرفتن سند از دیگران حتی اعضای خانواده کار دشواری است.

محکومین مالی و بدهکاران می توانند به خوبی از فرصت مرخصی یا آزادی مشروط خود برای تامین مبلغ بدهی استفاده کنند. و در موارد بسیاری سند ملکی که دارند را در رهن بانک قرار می دهند.

البته در طی سالهای اخیر موسسات حقوقی با مشاوره وکیل پایه یک دادگستری ، با اجاره دادن سند برای ضمانت زندانی و موارد دیگر، کار را راحت تر کرده اند و کسانی که به این سند ها نیاز دارند می توانند از این موسسات سند معتبر اجاره کرده و برای مواردی مانند دریافت وام، ضمانت زندانی، ضمانت دادگاه استفاده کنند.

شکایت از ضبط وثیقه زندانی چطور انجام می شود؟

البته ممکن است گاهی ضمانت زندانی به شکل غیر قانونی ضبط شود که در این صورت زندانی می تواند به این موضوع شکایت کند. در موارد زیر امکان شکایت وجود دارد:
• اگر سازمان زندان در ضبط وثیقه، مقررات را رعایت نکند
• در صورتی که متهم در وقت مقرر حاضر شده باشد اما زندان خلاف آن را بگوید
• زمانی که متهم فوت کند و حاضر کردن او معنایی نداشته باشد

مشاوره ضمانت زندانی

اگر می خواهید برای ضمانت زندانی سند بگذارید بهتر است ابتدا با افراد با تجربه در زمینه وثیقه و سند گذاری مشورت کنید. همینطور در زمینه اجاره سند نیز مشاورین، به خوبی می دانند که چه نوع سندی معتبر است و از کجا می توان بهترین آن را برای اجاره تهیه کرد.

مشاورین موسسه حقوقی راهیان عدالت، با سالها تجربه در زمینه وثیقه گذاری پرونده های کیفری آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در زمینه ضمانت زندانی و همینطور اجاره سند معتبر برای مقاصد گوناگون هستند.

برچسب ها: ضمانت زندانی وکیل حقوقی وکیل کیفری

پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام