وکیل

وکیل امور حسبی

در صورت وجود اختلافات خانوادگی، حتما سر و کار شما به وکیل امور حسبی ارتباط پیدا خواهد کرد. در واقع وکلای امور حسبی تنها افرادی هستند که شاید بتوانند در جهت پرونده‌های مرتبط با امور حسبی در دادگاه گام مثبتی بردارند.

البته اگر گمان کنید که برای پیگیری پرونده مرتبط با امور حسبی در دادگاه دچار چالش خواهید شد؛ بهتر است حتما این مسئله را جدی گرفته و از یک وکیل امور حسبی حرفه‌ای در زمینه امور حسبی مشاوره بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که همکاری با وکلای فعال در این زمینه، در نهایت به نفع شما در دادگاه تمام خواهد شد.

وکیل امور حسبی کیست؟

وکیل امور حسبی حقوقدانی است که در زمینه پرونده‌های مربوط به وصایت، غایب مفقودالاثر، دعاوی مربوط به محجرین یعنی افراد سفیه یا صغیر ورود پیدا میکند. این مسائل معمولا سر منشایی از اختلافات خانوادگی را به همراه دارند و وکیل امور حسبی باید در دادگاه‌های خانواده، شورای حل اختلاف یا حتی دادسراها و دادگاه‌های عمومی برای پیگیری و به نتیجه رساندن پرونده اقدامات لازم را انجام بدهد.

وکیل امور حسبی کیست؟

به همین دلیل هم اگر شما قصد همکاری با یک وکیل امور حسبی حرفه‌ای و کارآزموده را دارید؛ باید حتما میزان آمادگی او برای پیگیری پرونده را بررسی کنید. در حال حاضر در موسسه ملی وکیل امکان همکاری با وکلای امور حسبی به صورت حضوری و غیر حضوری وجود دارد و حتی می‌توانید با همین هدف هم قرارداد همکاری بلند مدت با وکیل امور حسبی مورد نظرتان ببندید.

امور حسبی چیست؟

امور حِسبی یا امور حِسبه و حِسبیه در واقع یک اصطلاح در فقه و حقوق اسلامی هستند که به کلیه امور پسندیده‌ که اسلام در شرع و قوانین خواستار اجرای آن‌ها شده است اشاره می‌کنند. این امور در دین اسلام پسندیده هستند  اما به طور کلی شرع و قوانین شخص خاصی را برای انجام آن‌ها مشخص نکرده است و مسئوليت امور حسبی با فرد لایق است.

از جمله این امور هم در قانون میتوان به وصایت، غایب مفقودالاثر، دعاوی مربوط به محجرین یعنی افراد سفیه یا صغیر اشاره کرد. بنابراین زمانی که در مورد امور حسبی اختلاف به وجود می‌آید؛ طرفین باید حتما شرایط را بررسی کنند و در نهایت با توجه به برخی از قواعد و قوانین دادگاه رای نهایی را صادر کند. از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات پیگیری امور حسبی هم در دادگاه تا حدودی چالش برانگیز است و باید حتما این مسائل را به یک حقوقدان کاردان بسپارید.

وکیل امور حسبی تهران

تعداد زیادی از وکلای امور حسبی در تهران مشغول فعالیت هستند؛ اما به هر حال، برای پیگیری پرونده‌های مرتبط با چنین اموری، باید حتما به نزد یک وکیل حرفه‌ای و معروف مراجعه کنید. در حال حاضر وکلای امور حسبی در مجموعه ملی وکیل توانایی بالایی برای پیگیری پرونده‌های این چنینی دارند و حتی این امکان هم وجود دارد که برای پیگیری هر چه بهتر پرونده وکلا در جلسات دادگاه شما شرکت کنند.

وکیل امور حسبی تهران

البته در صورتی که تمایل به عقد قرارداد وکالت و همچنین همکاری با وکلای به صورت بلند مدت داشته باشید؛ امکان پیگیری پرونده بدون حضور شما در دادگاه هم وجود خواهد داشت.

بهترین وکیل امور حسبی

در حال حاضر بهترین وکیل امور حسبی و وکیل کیفری فعال در مجموعه ملی وکیل حضور دارد. در واقع اکثر وکلای ملی وکیل توانایی بالایی برای پیگیری پرونده‌‌های حقوقی دارند و در همین بین هم می‌توانند که تا حدودی نتایج مثبتی به وجود بیاورند‌‌.

بهترین وکیل امور حسبی

البته زمانی که قصد دریافت مشاوره از وکلای ملی وکیل را دارید؛ می‌توانید سوابق وکلای فعال را از طریق سایت ملی وکیل بررسی کنید. همچنین توجه‌ کنید که وکلای حاضر در مجموعه ملی وکیل همگی از بهترین‌ها هستند.

رای وحدت رویه امور حسبی

در ادامه رأی وحدت رویة شمارة ۷۵۳ـ۱۳۹۵/۶/۲ هیأت عمومی دیوان عالی کشور در رابطه با امور حسبی ارائه شده است:

حکم مادة ۴۸ قانون امور حسبی که مقرر داشته «امور قیمومت راجع به دادگاهی است که اقامتگاه محجور در حوزة آن دادگاه است» و در رأی وحدت رویة شمارة ۲۲۴ـ ۱۳۲۳/۷/۲۷ هیأت عمومی دیوان عالی کشور نیز بر آن تأکید شده است، ناظر به مواردی است که ابتدائاً باید برای محجور قیم تعیین شود و لکن بعد از تعیین قیم به حکم مادة ۵۴ همان قانون

«عزل و تعیین قیم جدید و تعیین قیم موقت و سایر امور محجور که راجع به دادگاه است با دادگاهی است که بدواً تعیین قیم کرده است»،

بر این اساس در مواردی که دادستان هم طبق مادة ۲۱ قانون یاد شده مکلّف به اقدامی باشد، دادسرایی که در معیت این دادگاه انجام وظیفه می نماید، صالح به رسیدگی است. بنابراین، رأی شعبة سوم دیوان عالی کشور در حدّی که با این نظر انطباق دارد به اکثریت آراء صحیح و قانونی تشخیص داده می شود. این رأی طبق مادة ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور، دادگاه ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن لازم الاتباع است.

هیأت عمومی دیوان عالی کشور


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام