مقالات مقالات کیفری

وکیل جرائم پزشکی چه مسئولیتی دارد؟

وکیل جرائم پزشکی چه مسئولیتی دارد؟

پزشکی، شغل بسیار حساسی بوده که به طور مستقیم با جان انسان ها سروکار دارد. اما پزشکان، نیز گاهی اشتباهاتی می کنند که برخی از آن ها جبران ناپذیر است.
برخی از اشتباهات پزشکی، جرم تلقی شده و بیمار با داشتن وکیل جرائم پزشکی و ادله مبنی بر خطا کار بودن پزشک، می تواند به مراجع قضایی شکایت کند.

انواع جرائم پزشکی

افشای اسرار: طبق ماده ۶۴۸ قانون مجازات اسلامی، اطباء، جراحان، ماماها، دارو فروشان و کلیه کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه خود محرم اسرار می‌شوند، هرگاه در غیر از موارد‌ قانونی، اسرار مردم را افشا کنند به سه ماه و یک روز تا یک سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم ‌می‌شوند.
صدمه به بیمار: طبق ماده 495 قانون مجازات اسلامی، هرگاه پزشک در معالجاتی که انجام می دهد موجب تلف یا صدمه بدنی گردد، ضامن دیه است. مگر آنکه عمل او مطابق مقررات پزشکی و موازین فنی باشد یا این که قبل از معالجه برائت گرفته باشد و مرتکب تقصیری هم نشود.
چنانچه اخذ برائت از مریض به دلیل نابالغ یا مجنون بودن او، معتبر نباشد و یا تحصیل برائت از او، به دلیل بیهوشی و مانند آن ممکن نگردد، برائت از ولی مریض، تحصیل می شود.

وکیل جرائم پزشکی
تبصره ۱- در صورت عدم قصور یا تقصیر پزشک، در علم و عمل، برای وی ضمان وجود ندارد. هرچند برائت اخذ نکرده باشد.
تبصره ۲- ولیّ بیمار اعم از ولی خاص است، مانند پدر و ولی عام که مقام رهبری است. در موارد فقدان یا عدم دسترسی به ولی خاص، رئیس قوه قضائیه با استیذان از مقام رهبری و تفویض اختیار به دادستان های مربوط به اعطای برائت به طبیب اقدام می نماید.طبق ماده 496 قانون مجازات اسلامی، پزشک در معالجاتی که دستور انجام آن را به مریض یا پرستار و مانند آن صادر می نماید، در صورت تلف یا صدمه بدنی ضامن است؛ مگر آنکه مطابق ماده(۴۹۵) این قانون عمل نماید.
تبصره۱ – در موارد مزبور، هرگاه مریض یا پرستار بداند که دستور اشتباه است و موجب صدمه و تلف می شود و با وجود این به دستور عمل کند، پزشک ضامن نیست؛ بلکه صدمه و خسارت مستند به خود مریض یا پرستار است.
تبصره۲ – در قطع عضو یا جراحات ایجاد شده در معالجات پزشکی، طبق ماده (۴۹۵) این قانون عمل می شود.
طبق ماده 496 قانون مجازات اسلامی، در موارد ضروری که تحصیل برائت ممکن نباشد و پزشک برای نجات مریض، طبق مقررات اقدام به معالجه نماید، کسی ضامن تلف یا صدمات وارده نیست.

وکیل جرائم پزشکی

تفاوت تخلفات و جرائم پزشکی

تخلفات پزشکی، نقض تکالیفی است که به عهده پزشک گذاشته شده است و در واقع وظیفه صنفی پزشک می باشد. وظیفه ای که در صورت عدم انجام آن، پزشک متخلف شناخته می شود.
مواردی مانند سهل انگاری در انجام وظیفه، تخلفات صنفی مرتبط با حرفه پزشکی، تخلف بوده و رسیدگی به آن در صلاحیت دادسرای انتظامی پزشکی می باشد.
اما جرائم پزشکی موارد حساس تر و مهم تر را شامل می شود که برای آن ها به عنوان جرم، مجازات در نظر گرفته می شود. زیان زدن به بیمار به گونه ای که باعث فوت او شود، یکی از مصادیق جرائم پزشکی است که مرجع رسیدگی به آن، محاکم دادگستری می باشد.

به دلیل این که جرائم پزشکی موضوعی تخصصی بوده و نیازمند بررسی و تحقیق بسیار است، شرایط پیچیده ای برای درخواست کننده فراهم می کند. طی کردن فرایند شکایت از پزشکان به دلیل جرائم پزشکی، همراه با مشاورین مجرب و همچنین وکیل جرائم پزشکی ، بسیار مهم است.

برای درخواست وکیل جرائم پزشکی یا دریافت مشاوره از وکلای ما با شماره تلفن زیر در تماس باشید:
موسسه حقوقی راهیان عدالت ۰۹۱۲۱۳۰۴۰۸۵

برچسب ها: وکیل جرائم پزشکی وکیل کیفری

پیام بگذارید

به روزنامه ما بپیوندید!

خلاصه خبرهای ماهانه ما را با آخرین اخبار ، مقالات و منابع دریافت کنید

نگران نباشید ، ما اسپم ارسال نمی کنیم

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
Call Now Buttonتماس با مشاوره