وکیل ملکی

پیش از معرفی وکیل ملکی و وظایف او باید گفت که یکی از رایج ترین و مهم ترین دعاوی حقوقی، دعاوی مربوط به املاک می باشند. از این رو لزوم مراجعه به این نوع وکیل و استفاده از دانش او ضروری است. پرونده های دعاوی ملکی با توجه به موضوع آن ها به دسته های حقوقی و کیفری تقسیم می شوند که جهت بررسی نیاز به تخصص و علم این نوع وکیل دارند.

وکیل ملکی در موارد و دعاوی ملکی بسیاری حق ورود دارد. برای نمونه می توان به این مورد خاص اشاره کرد. املاکی که به تملک نهاد های اجرایی درآمده اند جهت رسیدگی به دعاوی مربوطه پرونده آنان به این نوع وکیل سپرده می شوند. مالکین این نوع ملک اغلب به دنبال وکیلی متخصص برای پس گرفتن اموال خود هستند و قطعا وکیل ملکی بهترین گزینه برای آنان خواهد بود.

سپردن هر اموری به دست وکیل در مورد ملک امری بسیار مهم و بدیهی می باشد. در ادامه این مقاله به وکیل ملکی می پردازیم.

انواع دعاوی ملکی

 

انواع دعاوی ملکی

دعاوی ملکی آن دسته از دعاوی حقوقی و کیفری می باشد که به موضوع املاک مربوط می ‌شوند.  دعاوی ملکی انواع گوناگونی دارد.

الزام به تنظیم سند رسمی : بر اساس ماده ی ۲۲ قانون ثبت ، دولت کسی را مالک می شناسد که نامش در دفتر ثبت املاک به عنوان مالک ثبت شده باشد.

فروشنده حتما برای تکمیل معاملات ملکی با حضور در دفاتر ثبت املاک ، سند رسمی ملک را به نام خریدار باید بکند. اگر فروشنده چنین کاری را انجام ندهد دعوایی که وکیل ملکی به شما اقامه می کند دعوای الزام به تنظیم سند رسمی می باشد.

دعوای خلع ید : دعوایی می باشد که یک وکیل ملکی با تجربه تشخیص می دهد زمانی باید این دعوا را اقامه کند که مالک و صاحب یک مال غیرمنقول مانند زمین یا خانه علیه کسی که آن را تصاحب کرده باشد برای رفع تصرف او اقامه می شود.

دعوای افراز ملک : در مواقعی که ملکی به صورت مشاعی بین چند نفر مشترکا وجود داشته باشد ، در صورت عدم توافق بین طرفین ، وکیل ملکی شما باید ضمن بررسی شرایط و سنجش درست منفعت شما دعوای افراز ملک را به معنای تفکیک سهم خود از دیگران را اقامه کند.

به طور کلی دعاوی ملکی که توسط وکیل ملکی مورد پیگیری و بررسی قرار می گیرند عبارتند از:

 • دعاوی ملکی حقوقی
 • دعاوی ملکی کیفری
 • دعاوی ملکی ثبتی

لازم به ذکر است که این دعاوی مربوط به املاک و مستغلات اموال غیر منقول می شوند و هر کدام نیاز به تخصص لازم برای بررسی دارند.

وکیل ملکی کیست؟

وکیل ملکی کیست؟

وکیل ملکی یا وکیل متخصص در امور ملکی به شخصی اطلاق می شود که در خصوص مسائل حقوقی ملک آگاه و دارای تجربه کافی باشد. همچنین او دارای تبحر کافی در دادن مشاوره به افراد بوده و در یافتن راه حل مناسب در خصوص مشکلات ملکی به خوبی عمل می کند.

میزان تجربه وکیل ملکی بسیار مهم می باشد و تجربه و سابقه وکالت وکلای ملکی می تواند از جمله نکات مهمی باشد که باید حتما به آن توجه کنید.

عدم مراجعه به وکیل ملکی در برخی موارد ممکن است موجب ورود خسارت‌ های مالی جبران ناپذیری شود. در همین راستا بسیار مهم می باشد که برای موفقیت در یک پرونده حقوقی یا کیفری ملکی از وکیل در مورد ملک استفاده کنید.

یکی از مشکلات و دعاوی که در زمینه امور ملکی وجود دارد الزام به تنظیم سند است که خریداران را با مشکل مواجه می ‌کند و فروشندگان حاضر به حضور در دفترخانه و انتقال سند نمی ‌شوند یا این که ملک در رهن بانک می ‌باشد و اقدام به فک رهن جهت انتقال سند مالکیت به خریداران نمی ‌کنند.

وکیل ملکی زمان مناسب را برای ارائه ادله ی خود می داند و در زمان مناسب اظهارات خود را مطرح می کند تا بتوانند حق موکل خود را باز ستاند تا حقی از او ضایع نشود.

یکی از مهم‌ ترین تفاوت دعوای حقوقی و دعاوی کیفری ، نحوه‌ ی طرح این دعاوی می باشد. اقامه ‌ی دعوای حقوقی نیازمند تنظیم دادخواست و نیازمند تنظیم درخواست می ‌باشد.

در دعاوی ملکی حقوق طرفین دعوا ممکن است جا به جا شود و به این طریق روند رسیدگی به پرونده دچار اختلال می شود این موارد باید به یک متخصص سپرده شود تا پیگیری های لازم را انجام دهد.

دعاوی ملکی که موضوع اصلی آن راجع به ملک و املاک می باشد که هم شامل دعاوی حقوقی و هم کیفری می شوند که ممکن است در امور ملکی مطرح شود و مربوط به اموال منقول و غیر منقول می باشد.

هزینه وکیل ملکی

هزینه وکیل ملکی

مشاوره و کمک گرفتن از یک وکیل ملکی از بروز بسیاری از خسارات مالی جبران ناپذیری جلوگیری خواهد کرد. پس بهره گیری از وکیل ملکی ماهر و با تجربه امری ضروری می باشد.

برخی نگران هزینه های بالای حق الوکاله وکیل ملکی می باشند و به همین دلیل باعث خواهد شد از کمک وکیل خودداری کنند و در نتیجه دچار ضرر و زیان ‌های بسیاری شوند.

قبل از هر اقدامی با موسسه ملی وکیل ، مشورت‌ های لازم را در خصوص هزینه‌ ها و تعرفه ‌هایی که برای حل مشکلات ملکی شامل می ‌شود را داشته باشید.

در این مقاله با وکیل ملکی آشنا شدیم. شما برای مشاوره کیفری خود در هر زمینه ای می توانید به سایت معتبر ملی وکیل مراجعه کنید.

به طور کلی دعوای ملکی و دستمزد وکیل ملکی مبلغ و هزینه مشخص و ثابتی ندارد. با این حال نباید فراموش کرد که دستمزد این نوع وکلا تا حدودی بالا می باشد. هزینه وکیل ملکی تحت تاثیر عوامل و موارد مختلفی متغیر بوده و برای هر کس متفاوت می باشد. از جمله عوامل تعیین کننده هزینه این نوع دعاوی و دستمزد وکلا عبارتند از:

۱: انصاف و وجدان وکیل.

۲: قیمت روز ملک.

۳: حجم و میزان سختی و پیچیدگی پرونده.

۴: سابقه وکیل.

۵: نوع و موضوع پرونده.

 

ویژگی های مهم و بارز وکیل ملکی کدامند؟

ویژگی های مهم و بارز وکیل ملکی کدامند؟

از جمله ویژگی های مهم وکیل ملکی عبارتند از:

 • داشتن مجوز و پروانه و دانش آکادمیک
 • داشتن شم حقوقی عالی در زمینه مسائل دعاوی حقوقی و ملکی
 • داشتن تجربه حقوقی و اجتماعی در خصوص رسیدگی به پرونده های ملکی
 • داشتن آشنایی کامل به روند دادگاه رسیدگی به پرونده حقوقی ملک
 • آشنایی کلی با کارمندان و قضات دادگاه و آشنا بودن به رویه حوزه قضایی
 • آگاهی از نحوه دادخواست و کیفیت و خواسته دعوا

مهم ترین موضوعاتی که توسط این نوع وکیل رسیدگی می شوند

موضوعات و مسائلی که توسط وکیل ملکی مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرند شامل موارد ذیل هستند:

 • تنظیم سند رسمی برای انتقال ملک
 • گرفتن حکم تخلیه مورد اجاره تجاری
 • گرفتن حکم تخلیه مورد اجاره مسکونی
 • دادخواهی در دریافت اجاره های عقب افتاده
 • جلوگیری و رفع مانع حق
 • رفع مزاحمت
 • رفع غصب یا خلع ید
 • خلع ید مشاعی
 • اخذ دستور تخلیه
 • تقسیم و یا فروش مال مشترک یا مال مشاع
 • ابطال اسناد مالکیت
 • مطالبه اجرت المثل
 • تجویز انتقال منافع
 • توقیف اموال و تامین خواسته
 • دستور دادرسی فوری یا موقت
 • داوری و حکمیت
 • انحصار وراثت
 • مطالبه سهم از ارث
 • الزام به انجام تعهدات
 • مطالبه خسارت طبق قرارداد

مرجع رسیدگی وکیل ملکی کجا است؟

مرجع رسیدگی وکیل ملکی کجا است؟

معمولا وکیل کیفری جهت رسیدگی به پرونده مربوطه باید به دادگاه محل وقوع ملک مراجعه نماید. در صورتی که شاکی در یک شهر زندگی کند و خوانده نیز در شهر دیگر، لزومی به درج نشانی خوانده دعوا در پرونده نخواهد بود. ملاک تعیین دادگاه رسیدگی به پرونده مرجع قضایی محل قرار گرفتن ملک می باشد.

بهترین وکیل ملکی چه وکیلی است. بهترین وکیل ملکی شخصی است که دارای تجربه، تخصص و دانش آکادمیک و دانشگاهی می باشد. همچنین این افراد بیشتر تمرکز و زمان خود را جهت رفع و رجوع دعاوی مرتبط با ملک و املاک گذاشته اند.

اهمیت مراجعه به وکیل ملکی برای حل مشکلات و دعاوی ملکی

پیش تر نیز عنوان شد که وکیل ملکی جزء وکلای متخصص در خصوص طرح دعاوی و امور ملکی می باشند. بنابراین لازمه پیشبرد دعوا و طی کردن صحیح تمامی مراحل حقوقی پرونده، ارائه مشاوره حقوقی، راهنمایی در تنظیم پرونده توسط آنان می باشد. همچنین این نوع وکیل با همراهی افراد در طی کردن مراحل رسیدگی به پرونده سبب تسریع در روند حل دعوا می شوند. از طرفی جلو بردن فرایند پیچیده قضایی و حقوقی پرونده خارج از دانش و حوصله موکل است به همین دلیل مداخله این نوع وکیل را می طلبد.

این سایت با دارا بودن انواع وکیل خصوصا بهترین وکیل حقوقی می تواند به شما در این زمینه مشاوره آنلاین و رایگان بدهد. این موسسه قبل از قبول وکالت به شما مشاوره رایگان می دهد و شما می توانید از طریق فضای مجازی با این موسسه در ارتباط باشید برای مشاوره در این زمینه می توانید با این شماره ها تماس حاصل نمائید.

09121304085 – 02122112230

  درخواست تماس

  ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

  تماس با ما

  © تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
  تماس برای مشاوره