وکیل کیفری ( مشاوره رایگان ، تنظیم لایحه )

 • خانه
 • خدمات
 • وکیل کیفری ( مشاوره رایگان ، تنظیم لایحه )

وکیل کیفری کیست؟

وکیل کیفری به وکیلی می شود که دانش و تخصص کافی در خصوص مسائل و موضوعات کیفری داشته باشد. همچنین او باید قادر به انجام دفاعیات تخصصی در امور کیفری باشد. چنین وکیلی باید اشنایی کاملی به همه موضوعات و اصول کیفری را داشته باشد. در واقع این وکیل باید توانایی بحث در مورد امور تخصصی کیفری را داشته باشد.

وکیل کیفری همچنین باید تسلط کاملی بر قواعد و مقررات در تمام دعاوی کیفری از جمله: قتل، فوت در تصادفات، دیه، سرقت، آدم ربایی، تجاوز، کلاهبرداری، خیانت در امانت فروش مال غیر، نزاع، توهین، مزاحمت تلفنی و جعل و استفاده از سند مجعول را داشته باشد.

نکته: وکیل کیفری بر خلاف سایر وکلای حقوقی قادر به دخالت در تمامی پرونده های کیفری نمی باشد. زیرا بعضی از این پرونده ها در دیوان عالی کشور تنها توسط وکلای پایه یک و صاحب نام دادگستری قابل بررسی می باشند.

 

اهمیت استفاده از وکیل کیفری

درباره اهمیت استفاده از وکیل کیفری در خصوص رسیدگی به پرونده های کیفری باید گفت که این پرونده ها دارای شرایط خاص و حساسیت بالایی هستند. بنابراین حضور یک وکیل باتجربه و متخصص در روند رسیدگی به پرونده اجتناب ناپذیر است. امور این پرونده ها به نحوی است که احتمال مناقشه طرفین و وارد آوردن خسارت های غیر قابل جبران به یکدیگر حین رسیدگی به دعوا بسیار زیاد است. بنابراین وجود بک وکیل در کنار هر کدام از طرفین دعوا جهت آگاه کردن ان ها از عواقب اقدامات شان بسیار مهم است.

از طرفی حق داشتن یک وکیل کیفری یکی از مهم ترین حقوق فرد متهم و شاکی پرونده می باشد. همچنین در جریان رسیدگی به پرونده هر دو طرف دعوا نیاز به مشاوره و راهنمایی شخصی با تجربه دارند تا آن ها را در پیشبرد روند پرونده یاری کنند.

 

مهم ترین ویژگی های این وکیل

مهم ترین و بارزترین ویژگی و مشخصه های یک وکیل کیفری عبارتند از:

۱: وقت شناس بودن

نکته مهم در خصوص پرونده های حقوقی اهمیت زمان در رسیدگی به آن ها است. به همین دلیل لازم است وکیلی کیفری در نزدیکی محل زندگی موکل و محل برگزاری دادگاه باشد. این کار باعث می شود تا هر زمان که نیاز باشد با موکل خود دیدار کند و یا در دادگاه حضور یابد. همچنین وقت شناسی وکیل سبب می شود تا در زمان های لازم بهترین اقدام ممکن را صورت دهد.

۲: عادل باشد

یکی دیگر از ویژگی های مهم این نوع وکیل عادل و منصف بودن است. یک وکیل عادل اهمیت زیادی به حق و حقوق طرفین دعوا می دهد و راضی به ضایع شدن حق کسی نمی باشد.

۳: بهره مندی از دانش روانشناسی افراد

از ویژگی های دیگر وکیل کیفری داشتن علم روانشناسی افراد است. تسلط لازم و به موقع بر امور اهمیت زیادی در رسیدگی به پرونده های کیفری دارد. از این رو یک وکیل باید با استفاده از علم روانشناسی تسلط لازم بر دیگر مسائل را کسب کند.

۴: داشتن اطلاعات کافی در خصوص پزشکی قانونی

داشتن اطلاعات کافی در خصوص امور مربوط به پزشکی قانونی از دیگر ویژگی های وکیل کیفری می باشد. زیرا در رسیدگی به برخی پرونده های کیفری لازم است به پزشکی قانونی مراجعه کرد. آگاهی وکیل در این خصوص سبب می شود تا در صورت بروز خطا در امور پزشکی قانونی سریعا نسبت به رفع آن اقدام شود.

۵: داشتن آگاهی علمی عملی

آگاهی علمی عملی یکی از موضوعات مهمی است که یک وکیل کیفری باید از آن برخوردار باشد. آگاهی علمی عملی در موضوعات کیفری شامل موارد بسیاری می شوند. برای نمونه می توان به کشف جعل و اثر انگشت اشاره کرد. بنابراین یک وکیل آگاه می تواند با تشخیص درست و منطقی کشف جعل کند و در این خصوص به موکل خود کمک شایانی نماید.

۶: به روز بودن اطلاعات

یکی از ویژگی های مهم این نوع وکیل اطلاع از تمام موضوعات روز و در اصطلاح به روز بودن است. لازم است او تمامی اخبار جامعه را رسد و دنبال نماید.

آینده کاری وکیل کیفری

قوانین مرتبط به امور کیفری رویکرد و چشم انداز رو به رشدی را در پیش گرفته است. با ازدیاد آمار جرم و با توجه به قوانین وضع شده تعداد کسانی که در دادگاه ها به زندان محکوم می شوند نیز روبه افزایش است. با بالا رفتن میزان جرم و جنایت و افزایش تعداد افراد در بند برای دفاع از متهم نیاز به این نوع وکیل افزایش می یابد.

سخن پایانی: وکیل کیفری در صورت نیاز و در حین انجام محاکمه در دادگاه به نمایندگی از موکل خود فعالیت می کند. بکارگیری یک وکیل متخصص در خصوص امور کیفری نیازمند در نظر گرفتن مجموعه ای از مهارت ها و توانایی ها او می باشد. تمامی مهارت ها و توانایی های مربوطه، این وکیل را متفاوت تر از سایر وکلا می کند. این نوع وکیل باید یک مشاوران اجتماعی، یک محقق و مذاکره کننده درجه یک باشد.

 

چگونه شکایت کیفری را انجام دهیم؟

1_شکایت توسط شاکی خصوصی و یا توسط وکیل کیفری او

2_قانون گذاران دادگستری نظاره گر وقوع یک جرم مشهود باشند

3_شکایت کردن از طرف دادستان

چگونه شکایت کیفری را اثبات کنیم ؟

طبق ماده 160 قانون ادله باید یکی از موارد زیر باشد :

 1. اقرار
 2. شهادت
 3. قسامه
 4. سوگند در موارد مقرر قانونی
 5. علم قاضی

شکایت نامه کیفری باید شامل چه چیزهایی باشد؟

 • مشخصات و آدرس خود (شاکی) .
 • مشخصات مرتكب یا مرتكبین جرم (مشتكی عنه ) «در صورت امكان» و اعلام نشانی آنها .
 • محل وقوع جرم .
 • شرح انجام جرم مجرمانه مورد ادعا و نحوه انجام و تاریخ وقوع جرم .

طبق اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تمامی محکمه‌ ها هر دو طرف حق دارند برای خود یک وکیل انتخاب کنند و در صورتی که شخصی توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشد، باید برای ایشان امکانات تعیین وکیل را فراهم شود .

با توجه به شرایط امروز جامعه آمار جرم و جنایت هر روز رو به افزایش است و نیاز به یک وکیل کیفری با تجربه روز به روز بیشتر میشود اما این جرایم شامل چه چیزی است ؟

جرائم کیفری شامل چه چیزهایی می شود؟

بر مبنای قانون، جرائم را می‌توان در دو دسته کلی جای داد : جرائم خصوصی و جرائم عمومی . از طرف دیگر و با وجود گستردگی جرائم کیفری و با توجه به ماهیت خاص این جرم‌ها ، تقسیم بندی‌ های متعددی از این دسته از جرائم، صورت گرفته است . این طبقه بندی باعث می‌شود تا برای هر یک از این جرائم، دادگاهی تخصصی نیز برگزار شود . بنابراین جرائم کیفری را می‌توان به انواع جرائم علیه اشخاص، جرائم مربوط به حوزه عمومی، جرائم علیه اموال، جرائم مربوط به خانواده، جرائم مربوط به مطبوعات، جرائم رایانه‌ای و … دسته بندی نمود که هر یک از این موارد، خود شامل چندین نوع از پرونده‌های کیفری است.

برای نمونه می‌توان جرائم حوزه عمومی مربوط به مسائل کیفری را شامل اخلال در نظم عمومی، اقدام علیه امنیت ملی، افساد فی الارض، روابط نامشروع، توهین به مقدسات، جرائم انتخاباتی و … دانست و از طرف دیگر، خرید اموال مسروقه، صدور چک بی محل، معامله به قصد فرار از دین و…. را جرائم علیه اموال محسوب کرد که هر یک در دادگاهی جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

اگر زندگی شما مانند فیلمی از یک دادگاه بزرگ است و شما وسط آن گرفتار شده اید کافی با ما تماس بگیرید تا مانند همان دسته از فیلم ها ناجی شما شویم ، شماره تماس : 02191004858

وکیل کیفری چه وظایفی دارد

وکیل کیفری یکی از شاخه های وکالت است که باید وکیل مورد نظر از تجارب بسیار بالایی برخوردار باشد ، امروزه با توجه به زیاد شدن جرم های کلاهبرداری ، سرقت و …. نیاز به یک وکیل کیفری مجرب بیشتر احساس می شود ، موسسه حقوقی ملی وکیل با داشتن سابقه 25 ساله و حل پرونده های بسیار زیاد می تواند شما را در پیگیری پرونده های کیفری همراهی و راهنمایی کند .

باید توجه داشته باشید که یک وکیل کیفری بجز داشتن علم وکالت و آشنایی با تبصره ها و ماده های قانونی بتواند مثل یک کارآگاه در پرونده مشکافی کند و از شهادت شهود بتواند بهترین راه های حل را برگزیند ، شما باید در انتخاب وکیل کیفری دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید با به بهترین نتیجه در مراجع قضایی برسید .

انواع جرائم کیفری:

رشاء و ارتشاء:

دریافت کردن هرگونه وجه نقدی و غیر نقدی که در حکم رشوه باشد توسط مامورین دولتی،کارکنان قوای سه گانه،نیروهای مسلح و مامورین خدمات عمومی حکم زندان(بسته به میزان ارزش مالی) وانفصال از خدمت را دارد.

تحصیل مال از طریق نامشروع:

اموالی که با سوءاستفاده ی افراد از موقعیت شان مانند تقلب در توزیع کالا و …

به دست می آید نامشروع بوده و و فرد خاطی علاوه بر رد اصل مال به زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم میشود.

خیانت در امانت:

اگر فرد اموالی که به صورت اجاره،امانت،وکالت و یا هرچیز دیگری در اختیار دارد صدمه ای وارد کند یا آن را تصاحب یا مفقود کند مجرم شناخته شده و حکم زندان میگیرد.

پولشویی:

به دست آوردن اموالی از راه های غیر قانونی و نگهداری کردن از آن اموال و تبدیل آن به اموالی با منشا قانونی پولشویی محسوب میشود و فرد مجرم علاوه بر برگرداندن درآمد و عواید مربوطه به جریمه نقدی یک چهارم عواید حاصل از جرم محکوم میشود.

ضرب وجرح:

ضرب و جرح عملی است که به وسیله ی آن طی درگیری های پیش آمده شخصی به شخص دیگری آسیب ها و خسارت های جسمی وارد میکند و طبق قانون باید با پرداخت دیه خسارت وارد شده به زیان دیده را جبران کند.

در این شرایط شاکی میتواند با کمک گرفتن از وکیل کیفری هم،زمان اثبات جرم را کاهش دهد و هم بدون نیاز به حضور در دادگاه پس از اثبات جرم دیه رامطالبه کند و یا درخواست قصاص دهد،حتی برای اینکه رضایت خود را از شاکی اعلام کند نیاز نیست در دادگاه حضور داشته باشد و حضور وکیل در داگاه کافی است.

پرونده های جعل:

جعل به این معناست که فرد جاعل عملیاتی انجام دهد(جعل امضاء،مهر،تغییر دادن اسناد و نوشته ها و…)و طی آن افرادی را فریب دهد و دروغ را به جای حقیقت نشان دهد.در این پرونده ها هم فرد شاکی میتواند با کمک گرفتن از وکیل روند رسیدگی به پرونده را سرعت بخشد.

یکی دیگر از مصادیق جرائم کیفری جرایم علیه امنیت ملی،جاسوسی و محاربه است.

این جرائم اعمالی هستند که با انجام دادن آنها امنیت داخلی کشور برهم خورده و هرج و مرج و اغتشاش رخ میدهد به این جرائم در قانون مجازات اسلامی محاربه،بغی و فساد فی الارض میگویند که به دودسته جرائم علیه امنیت داخلی و جرائم علیه امنیت خارجی تقسیم میشوند.

آیا میتوان با کمک گرفتن از وکیل کیفری رابطه ی نامشروع را ثابت کرد؟

این جرم را میتوان از طریق اقرار خود مجرم،علم قاضی و با استناد کردن به شهادت شاهدان اثبات کرد ولی برای اثبات آن میتوان از مستندات دیگری چون پرینت مکالمات،پیامک ها،فیلم و صوت بین زن و مردی که به یکدیگر محرم نیستند و عقله ی زوجیت بین آنها نیست ولی در حال برقرار کردن رابطه ی جنسی و یا رابطه ی عاشقانه هستند ویا در مواردی که از طریق رسانه های جمعی مانند تلفن، موبایل های هوشمند، کامپیوترها و شبکه های مجازی مانند؛ تلگرام، اینستاگرام و…. واقع می گردد نیز با اخذ وکیل کیفری قابل اثبات است.

در این صورت برای مثال زنی که علیه شوهرش اقامه ی دعوی کرده و معتقد بوده که همسرش با کس دیگری رابطه ی نامشروع دارد با ارائه ی این مستندات و کمک گرفتن از وکیل کیفری به راحتی میتواند از همسرش طلاق بگیرد.

 

جرائم علیه امنیت ملی خود به چند دسته تقسیم میشوند:

 1. محاربه
 2. بغی و فساد فی الارض
 3. تشکیل دادن و یا عضویت در گروه ها وتشکّل هایی که هدفشان برهم زدن امنیت ملی است.
 4. تبلیغ کردن علیه نظام حاکم بر جامعه
 5. جاسوسی کردن برای دشمنان
 6. تحریک کردن افراد جامعه
 7. تهدید کردن به بمب گذاری وسایل نقلیه ی افراد مهم جامعه
 8. همکاری کردن و دادن اطلاعات به دولت های خارجی و دشمنان

تفاوت سرقت حدی و سرقت تعزیری در چیست؟

برای اینکه اثبات شود سرقت حدی است شرایطی وجود دارد که این شرایط عبارتند از :

1.سرقت باید به گونه ای باشد که صاحب مال متوجه ربوده شدن مال خود نشود و اگر صاحب مال از سرقت ما خود اطلاع داشته باشد مشمول مجازات حد نمیشود.در سرقت حدی ملاک مخفی بودن حد عرفی می باشد.

2.یکی دیگر از شروط سرقت این است که صاحب مال،مال خود را در جایی امن محبوس ومخفی کرده باشد و سارق به تنهایی و یا با کمک دیگری به هر نحو ممکن به آن محل دسترسی پیدا کند و آن مال را ازآن خود کند.

3.شرط سوم برای حدی بودن سرقت این است که سرقت در سال های قحطی انجام نگیرد.

با توجه به مسائل گفته شده همه ی سرقت ها تعزیری هستند مگر اینکه حدی بودن سرقت با توجه به شرایط گفته شده ثابت شود.

ارتباط با وکیل کیفری

موسسه حقوقی ملی وکیل همواره می کوشد تا بهترین مشاوره ها و راه های تسریع در پیگیری پرونده را به شما ارائه دهند ، شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز به صورت رایگان با مشاوران ما در ارتباط باشید .

مشاوره حقوقی وکیل کیفری یعنی انجام دادن عملی که مجازات آن عمل در قوانین کیفری آمده باشد. در دعاوی کیفری مجازات برای مرتکب شونده توسط دادگاه تعیین می شود. در ادامه مقاله به وکیل کیفری می پردازیم.

وکیل کیفری

انواع مجازات

مجازات ها در قانون به سه دسته تقسیم می شوند.

مجازات های اصلی ، مجازات های تکمیلی و مجازات های تبعی که هر کدام تعریف جدا گانه ای دارند. .

مجازات های اصلی : قانون گذار برای هر جرم مجازات های مختلفی را در نظر گرفته است که اجرای آن ها فقط به موجب حکم قطعی دادگاه می باشد.

در جرایمی که تعزیر به اختیار شخص  قاضی می باشد قاضی نمی تواند متهم را به بیش از یک مجازات محکوم کنند.

مجازات های تکمیلی : مجازات های تکمیلی به مجازات ‌های اصلی اضافه می ‌شوند و به تنهایی مورد حکم دادگاه قرار نمی گیرند.

طبق ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی دادگاه می تواند شخصی را که به علت ارتکاب جرم عمدی به مجازاتی محکوم شده است به عنوان تتمیم حکم تعزیری مدتی شخصی را از حقوق اجتماعی خود محروم کند و از اقامت در نقاط معین ممنوع یا به اقامت در محل معین مجبور کند.

مجازات های تبعی : این نوع از مجازات ها هیچ گاه در دادگاه قید نمی شوند.

وکیل کیفری

ویژگی وکیل کیفری

از ویژگی‌ های وکیل کیفری حرفه ای باید به برخورداری او از تحصیلات آکادمیک کافی در زمینه ‌ی وکالت امور جزایی و کیفری ، داشتن علم و تجربه ‌ی کاری کافی و حاذق و ماهر بودن ایشان اشاره نمود.

در رسیدگی و بررسی پرونده‌ ها و آشنایی با دادسرا و دادگاه‌ ها و محاکم کیفری وهم چنین آشنایی کامل با قوانین دعاوی کیفری هم چون قانون مجازات اسلامی ، آیین دادرسی کیفری ، قانون مبارزه با مواد مخدر ، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و باقی قوانین مربوط به این زمینه‌ ها باید تخصص و تبحر کافی را داشته باشد.

وکلای کیفری در بیش تر پرونده های حقوقی می توانند حتی در عدم حضور موکل خود نیز می تواند وکالت او را بر عهده بگیرد و در دعاوی های کیفری به وکالت و نمایندگی او شرکت کند.

پرونده‌های کیفری از این قانون مستثنی هستند و نیازمند حضور شخص متهم می باشد و وکیل کیفری زمانی می‌ تواند وارد میدان شود که تحقیقات اولیه و مراحل دادرسی به اتمام رسیده باشد.

ارتباط با مشاور

طرح شکایت و نوع شکایت و زمان طرح شکایت و این که اوراق مربوطه  از جمله لایحه دفاعیه ، اظهارنامه ، شکواییه به چه نحوی باید تنظیم بشوند بسیار سرنوشت ساز می باشد.

در دعاوی کیفری با استفاده از وکیل کیفری می توانید دفاع موثری را در دادگاه انجام دهید که از عواقب کیفری ناشی از شکایت جلوگیری می شود زیرا غالباً عدم استفاده از حق دفاع به منزله قبول اتهام می باشد.

مشاوره حقوقی کیفری یعنی انجام دادن عملی که مجازات آن عمل در قوانین کیفری آمده باشد. در دعاوی کیفری مجازات برای مرتکب شونده توسط دادگاه تعیین می شود.

جعل ، قتل ، دیه ، مواد مخدر، ، آدم ربایی ، کلاهبرداری ، سرقت ، جرایم پزشکی ، روابط نامشروع ، مزاحمت تلفنی ، جرایم رایانه ای و انتقال مال غیر جزو دعاوی های کیفری محسوب می شوند.

دعاوی و مشاوره کیفری در حقیقت شاخه ای ازحقوق جزا می باشند که شامل جرایم ، مجازات ها و قوانین جزایی می باشند که در ارتباط با جرم ، مجرم و مسئولیت های کیفری می باشد.

دعوای کیفری مربوط به عملی است که برای مرتکب و مجرم آن ، دادگاه مجازاتی را تعیین می کند ولی برای دعوای حقوقی دادگاه مجازاتی برای فرد درنظرنمی گیرد و فقط مرتکب عمل را به دادن حقوق قانونی دیگران یا انجام تکالیفش ملزم می سازد.

در این مقاله با وکیل کیفری آشنا شدیم. شما برای مشاوره کیفری خود در هر زمینه ای می توانید به سایت معتبر ملی وکیل مراجعه کنید.

این سایت با دارا بودن انواع وکیل خصوصا وکیل کیفری می تواند به شما در این زمینه مشاوره آنلاین و رایگان بدهد. این موسسه قبل از قبول وکالت به شما مشاوره رایگان می دهد و شما می توانید از طریق فضای مجازی با این موسسه در ارتباط باشید برای مشاوره در این زمینه می توانید با این شماره ها تماس حاصل نمائید.

09121304085 – 02122112230

 

 

 

 

درخواست تماس

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
تماس کاملا رایگان