پیش از معرفی وکیل ملکی و وظایف او باید گفت که یکی از رایج ترین و مهم ترین دعاوی حقوقی، دعاوی مربوط به املاک می باشند. از این رو لزوم مراجعه به این نوع وکیل و استفاده از دانش او ضروری است. پرونده های دعاوی ملکی با توجه به موضوع آن ها به دسته های حقوقی و کیفری تقسیم می شوند که جهت بررسی نیاز به تخصص و علم این نوع وکیل دارند.

وکیل ملکی در موارد و دعاوی ملکی بسیاری حق ورود دارد. برای نمونه می توان به این مورد خاص اشاره کرد. املاکی که به تملک نهاد های اجرایی درآمده اند جهت رسیدگی به دعاوی مربوطه پرونده آنان به این نوع وکیل سپرده می شوند. مالکین این نوع ملک اغلب به دنبال وکیلی متخصص برای پس گرفتن اموال خود هستند و قطعا وکیل ملکی بهترین گزینه برای آنان خواهد بود.

سپردن هر اموری به دست وکیل در مورد ملک امری بسیار مهم و بدیهی می باشد. در ادامه این مقاله به وکیل ملکی می پردازیم.

وکیل ملکی کیست؟

وکیل ملکی یا وکیل متخصص در امور ملکی به شخصی اطلاق می شود که در خصوص مسائل حقوقی ملک آگاه و دارای تجربه کافی باشد. همچنین او دارای تبحر کافی در دادن مشاوره به افراد بوده و در یافتن راه حل مناسب در خصوص مشکلات ملکی به خوبی عمل می کند.

وکیل ملکی کیست؟

میزان تجربه وکیل ملکی بسیار مهم می باشد و تجربه و سابقه وکالت وکلای ملکی می تواند از جمله نکات مهمی باشد که باید حتما به آن توجه کنید.

عدم مراجعه به وکیل ملکی در برخی موارد ممکن است موجب ورود خسارت‌ های مالی جبران ناپذیری شود. در همین راستا بسیار مهم می باشد که برای موفقیت در یک پرونده حقوقی یا کیفری ملکی از وکیل در مورد ملک استفاده کنید.

یکی از مشکلات و دعاوی که در زمینه امور ملکی وجود دارد الزام به تنظیم سند است که خریداران را با مشکل مواجه می ‌کند و فروشندگان حاضر به حضور در دفترخانه و انتقال سند نمی ‌شوند یا این که ملک در رهن بانک می ‌باشد و اقدام به فک رهن جهت انتقال سند مالکیت به خریداران نمی ‌کنند.

وکیل ملکی زمان مناسب را برای ارائه ادله ی خود می داند و در زمان مناسب اظهارات خود را مطرح می کند تا بتوانند حق موکل خود را باز ستاند تا حقی از او ضایع نشود.

یکی از مهم‌ ترین تفاوت دعوای حقوقی و دعاوی کیفری ، نحوه‌ ی طرح این دعاوی می باشد. اقامه ‌ی دعوای حقوقی نیازمند تنظیم دادخواست و نیازمند تنظیم درخواست می ‌باشد.

در دعاوی ملکی حقوق طرفین دعوا ممکن است جا به جا شود و به این طریق روند رسیدگی به پرونده دچار اختلال می شود این موارد باید به یک متخصص سپرده شود تا پیگیری های لازم را انجام دهد.

دعاوی ملکی که موضوع اصلی آن راجع به ملک و املاک می باشد که هم شامل دعاوی حقوقی و هم کیفری می شوند که ممکن است در امور ملکی مطرح شود و مربوط به اموال منقول و غیر منقول می باشد.

هزینه وکیل ملکی

مشاوره و کمک گرفتن از یک وکیل ملکی از بروز بسیاری از خسارات مالی جبران ناپذیری جلوگیری خواهد کرد. پس بهره گیری از وکیل ملکی ماهر و با تجربه امری ضروری می باشد.

هزینه وکیل ملکی

برخی نگران هزینه های بالای حق الوکاله وکیل ملکی می باشند و به همین دلیل باعث خواهد شد از کمک وکیل خودداری کنند و در نتیجه دچار ضرر و زیان ‌های بسیاری شوند.

قبل از هر اقدامی با موسسه ملی وکیل ، مشورت‌ های لازم را در خصوص هزینه‌ ها و تعرفه ‌هایی که برای حل مشکلات ملکی شامل می ‌شود را داشته باشید.

در این مقاله با وکیل ملکی آشنا شدیم. شما برای مشاوره کیفری خود در هر زمینه ای می توانید به سایت معتبر ملی وکیل مراجعه کنید.

به طور کلی دعوای ملکی و دستمزد وکیل ملکی مبلغ و هزینه مشخص و ثابتی ندارد. با این حال نباید فراموش کرد که دستمزد این نوع وکلا تا حدودی بالا می باشد. هزینه وکیل ملکی تحت تاثیر عوامل و موارد مختلفی متغیر بوده و برای هر کس متفاوت می باشد. از جمله عوامل تعیین کننده هزینه این نوع دعاوی و دستمزد وکلا عبارتند از:

 1. انصاف و وجدان وکیل
 2. قیمت روز ملک
 3. حجم و میزان سختی و پیچیدگی پرونده
 4. سابقه وکیل
 5. نوع و موضوع پرونده

ویژگی های مهم و بارز وکیل ملکی کدامند؟

ویژگی های مهم و بارز وکیل ملکی کدامند؟

از جمله ویژگی های مهم وکیل ملکی عبارتند از:

 • داشتن مجوز و پروانه و دانش آکادمیک
 • داشتن شم حقوقی عالی در زمینه مسائل دعاوی حقوقی و ملکی
 • داشتن تجربه حقوقی و اجتماعی در خصوص رسیدگی به پرونده های ملکی
 • داشتن آشنایی کامل به روند دادگاه رسیدگی به پرونده حقوقی ملک
 • آشنایی کلی با کارمندان و قضات دادگاه و آشنا بودن به رویه حوزه قضایی
 • آگاهی از نحوه دادخواست و کیفیت و خواسته دعوا

مهم ترین موضوعاتی که توسط این نوع وکیل رسیدگی می شوند

موضوعات و مسائلی که توسط وکیل ملکی مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرند شامل موارد ذیل هستند:

 • تنظیم سند رسمی برای انتقال ملک
 • گرفتن حکم تخلیه مورد اجاره تجاری
 • گرفتن حکم تخلیه مورد اجاره مسکونی
 • دادخواهی در دریافت اجاره های عقب افتاده
 • جلوگیری و رفع مانع حق
 • رفع مزاحمت
 • رفع غصب یا خلع ید
 • خلع ید مشاعی
 • اخذ دستور تخلیه
 • تقسیم و یا فروش مال مشترک یا مال مشاع
 • ابطال اسناد مالکیت
 • مطالبه اجرت المثل
 • تجویز انتقال منافع
 • توقیف اموال و تامین خواسته
 • دستور دادرسی فوری یا موقت
 • داوری و حکمیت
 • انحصار وراثت
 • مطالبه سهم از ارث
 • الزام به انجام تعهدات
 • مطالبه خسارت طبق قرارداد

مرجع رسیدگی وکیل ملکی کجا است؟

مرجع رسیدگی دعاوی ملکی کجا است؟

معمولا وکیل کیفری جهت رسیدگی به پرونده مربوطه باید به دادگاه محل وقوع ملک مراجعه نماید. در صورتی که شاکی در یک شهر زندگی کند و خوانده نیز در شهر دیگر، لزومی به درج نشانی خوانده دعوا در پرونده نخواهد بود. ملاک تعیین دادگاه رسیدگی به پرونده مرجع قضایی محل قرار گرفتن ملک می باشد.

بهترین وکیل ملکی چه وکیلی است. بهترین وکیل ملکی شخصی است که دارای تجربه، تخصص و دانش آکادمیک و دانشگاهی می باشد. همچنین این افراد بیشتر تمرکز و زمان خود را جهت رفع و رجوع دعاوی مرتبط با ملک و املاک گذاشته اند.

الزام به سند رسمی

دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی زمانی ایجاد خواهد شد که فروشنده تعهد دهد که در موعد مقرر در دفترخانه اسناد رسمی حاضر شود و سند ملک را به نام خریدار بزند.

ولی به دلایل مختلفی مثل بالا رفتن قیمت ملک یا ناتوانی در پرداخت اقساط ملک (برای آزاد نمودن سند از رهن بانک) در دفترخانه حاضر نشود و سند انتقال پیدا نمی کند. در این زمان خریدار ملک ، مجبور خواهد شد علیه فروشنده ، دادخواست و دعوی الزام به تنظیم سند رسمی را طرح کند.

انواع دعاوی ملکی

دعاوی ملکی آن دسته از دعاوی حقوقی و کیفری می باشد که به موضوع املاک مربوط می ‌شوند.  دعاوی ملکی انواع گوناگونی دارد.

الزام به تنظیم سند رسمی : بر اساس ماده ی ۲۲ قانون ثبت ، دولت کسی را مالک می شناسد که نامش در دفتر ثبت املاک به عنوان مالک ثبت شده باشد.

انواع دعاوی ملکی

فروشنده حتما برای تکمیل معاملات ملکی با حضور در دفاتر ثبت املاک ، سند رسمی ملک را به نام خریدار باید بکند. اگر فروشنده چنین کاری را انجام ندهد دعوایی که وکیل ملکی به شما اقامه می کند دعوای الزام به تنظیم سند رسمی می باشد.

دعوای خلع ید : دعوایی می باشد که یک وکیل ملکی با تجربه تشخیص می دهد زمانی باید این دعوا را اقامه کند که مالک و صاحب یک مال غیرمنقول مانند زمین یا خانه علیه کسی که آن را تصاحب کرده باشد برای رفع تصرف او اقامه می شود.

دعوای افراز ملک : در مواقعی که ملکی به صورت مشاعی بین چند نفر مشترکا وجود داشته باشد ، در صورت عدم توافق بین طرفین ، وکیل ملکی شما باید ضمن بررسی شرایط و سنجش درست منفعت شما دعوای افراز ملک را به معنای تفکیک سهم خود از دیگران را اقامه کند.

به طور کلی دعاوی ملکی که توسط وکیل ملکی مورد پیگیری و بررسی قرار می گیرند عبارتند از:

 • دعاوی ملکی حقوقی
 • دعاوی ملکی کیفری
 • دعاوی ملکی ثبتی

لازم به ذکر است که این دعاوی مربوط به املاک و مستغلات اموال غیر منقول می شوند و هر کدام نیاز به تخصص لازم برای بررسی دارند.

شرایط اثبات مالکیت

افراد برای اثبات حق خود در باب مالکیت نسبت به طرح آن در دادگاه باید اقدام کنند که شرایطی را نیازمند است :

وجود قرارداد کتبی یا شفاهی : خواهان دعوا باید برای اثبات مالکیت خود قراردادی مبنی بر انتقال مالکیت ارائه کند و با ارائه سند عادی به اثبات وجود قرارداد اقدام کند.

اثبات اعتبار قرارداد : زمانی که اثبات وجود قرارداد نقل و انتقال ملک به اتمام می رسد. خوانده دعوا باید با کمک وکیل دعاوی سند ملکی به اعتبار قرارداد خود مدعی شود.

امکان دارد قرارداد معتبری هم تنظیم شده باشد اما بعد از تنظیم فسخ قرارداد باطل می شود.  بنابراین با دفاع موثر از طرف خوانده ، خواهان باید اعتبار قرارداد خود را نیز اثبات کند.

خریدار باید در زمان معامله مطمئن باشد که ملک خریداری شده توقیفی یا در رهن بانک نباشد. چرا که در این حالت دادگاه نمی تواند رأی به تنظیم سند را بدهد.

خریدار باید در این زمان همزمان با الزام فروشنده به تنظیم سند ، درخواست فک رهن را بدهد. حال اگر دادگاه به نفع او رأی را صادر نماید ، دادگاه نماینده اش را برای تنظیم نمودن سند به همراه خریدار به دفترخانه خواهد فرستاد.

وکیل متخصص ملکی

میزان تجربه وکیل متخصص ملکی بسیار مهم می باشد و تجربه و سابقه وکالت وکلای ملکی می تواند از جمله نکات مهمی باشد که باید حتما به آن توجه کنید.

عدم مراجعه به وکیل متخصص ملکی در برخی موارد ممکن است موجب ورود خسارت‌ های مالی جبران ناپذیری شود. در همین راستا بسیار مهم می باشد که برای موفقیت در یک پرونده حقوقی یا کیفری ملکی از وکیل متخصص ملکی استفاده کنید.

یکی از مشکلات و دعاوی که در زمینه امور ملکی وجود دارد الزام به تنظیم سند است که خریداران را با مشکل مواجه می ‌کند و فروشندگان حاضر به حضور در دفترخانه و انتقال سند نمی ‌شوند یا این که ملک در رهن بانک می ‌باشد و اقدام به فک رهن جهت انتقال سند مالکیت به خریداران نمی ‌کنند.

وکیل متخصص ملکی می تواند همه خسارت هایی که به وجود می آید در قرارداد را از فروشنده مطالبه نماید. اگر ملک در رهن بانک باشد ، وکیل متخصص دعاوی ملکی می تواند از فروشنده فک رهنش را بخواهد.

طبق قانون ، سندی که زودتر به ثبت رسیده باشد ، تا هنگامی که از طریق حکم دادگاه باطل نشده باشد معتبر تلقی می شود و سندی که بعد از آن به ثبت می رسد ، سند ثبت مؤخر خوانده می شود و تا هنگامی که دادگاه حکم به صحت آن نداده باشد ، نامعتبر تلقی می شود.

ادارات ثبت موظف هستند به محض اطلاع یافتن از صدور این گونه اسناد ، فوراً به موضوع آن رسیدگی کنند.  پس خریدار هنگامی می تواند دعوای الزام به تحویل دادن ملک را مطرح کند که طبق قانون ، ملک به او منتقل شده باشد و در دفاتر ثبت اسناد به ثبت رسیده باشد.

در این مقاله با وکیل متخصص ملکی آشنا شدیم. شما برای مشاوره کیفری خود در هر زمینه ای می توانید به سایت معتبر راهیان عدالت مراجعه کنید.

این سایت با دارا بودن انواع وکیل خصوصا بهترین وکیل در امور حقوقی و کیفری می تواند به شما در این زمینه مشاوره آنلاین و رایگان بدهد. این موسسه قبل از قبول وکالت به شما مشاوره رایگان می دهد.

وکیل ملکی در تهران

اختلافات بر سر زمین و ساختمان بسیار زیاد است؛ اختلافات زمین و ساختمان در ارث و سند ملکی و قراردادها و کلاهبرداری و حتی در جنایت های کیفری و جرم و جنایت دیده می شود. اختلافات ملکی هم در سندهای عادی و هم در سندهای رسمی دیده می شود. این اختلافات آنقدر زیاد و پیچیده است که، حتی دادگاه برای رسیدن به حقیقت، به زمان زیاد نیاز پیدا می کند.

در این اختلافات خیلی از قضات در مورد حل آن، رأی متناقض و متضاد می دهند. انواع دعاوی ملکی و ساختمانی اینقدر مبهم و پیچیده است که، دادگاه مدنی آن را به شورای حل اختلاف ارسال می کند و سپس رأی کارشناسان را می گیرد، پس از آن پرونده به تجدید نظر می رود و به دیوان عدالت کشیده می شود.

شهر تهران، بیشترین دعاوی ملکی را دارد، در چنین شرایطی اگر وکیل ملکی در تهران ، به کمک شما نیامد قافله را باخته اید و خسارت جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد.

دستمزد وکیل ملکی در تهران

وکیل ملکی در تهران ، که در موسسه حقوقی ملی وکیل همکاری می کنند، در جهت دفاع از حق و حقوق هموطنان عزیز ، آمادگی کامل دارند. شما حتی اگر در تهران ساکن نیستید و پرونده مدنی دارید و در خصوص ملک خود دچار اختلاف شده اید، می توانید از همان شهر، یا شهرستان با ما ارتباط داشته باشید و تمام کارهای حقوقی شما از جلسه حضوری و تحویل مدارک لازم ، به صورت دورکاری انجام خواهد شد.

بدون حضور در تهران، کار شما در دعاوی مدنی قابل انجام خواهد بود. تمام مراحل دفاع تا حصول نتیجه در دادگاه از صفر تا صد انجام خواهد شد.

دستمزد وکیل ملکی در تهران، طبق تعرفه مشخص شده است، پولی که از شما دریافت می شود، هزینه تمبر و ایاب و ذهاب وکیل ملکی در تهراناست که طبق تعرفه درصدی قبل از شروع کار وکالت خواهد بود و مابقی بعد از حصول نتیجه دریافت می گردد، در صورت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

 

اهمیت مراجعه به وکیل ملکی برای حل مشکلات و دعاوی ملکی

پیش تر نیز عنوان شد که وکیل ملکی جزء وکلای متخصص در خصوص طرح دعاوی و امور ملکی می باشند. بنابراین لازمه پیشبرد دعوا و طی کردن صحیح تمامی مراحل حقوقی پرونده، ارائه مشاوره حقوقی، راهنمایی در تنظیم پرونده توسط آنان می باشد.

همچنین این نوع وکیل با همراهی افراد در طی کردن مراحل رسیدگی به پرونده سبب تسریع در روند حل دعوا می شوند. از طرفی جلو بردن فرایند پیچیده قضایی و حقوقی پرونده خارج از دانش و حوصله موکل است به همین دلیل مداخله این نوع وکیل را می طلبد.


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
5 دقیقه مشاوره رایگان