رسیدگی ترافعی چیست ؟

یکی از اصول اساسی در دادرسی اصل ترافعی بودن دادرسی یا اصل بی طرفی و عدالت قضایی می باشد. در ادامه این مقاله به رسیدگی ترافعی می پردازیم.

رسیدگی ترافعی

اصل رسیدگی ترافعی چییست؟

یکی از اصول اساسی در دادرسی اصل رسیدگی ترافعی بودن دادرسی یا اصل بی طرفی و عدالت قضایی می باشد و باید نسبت به طرفین مخاصمه امکان رسیدگی عادلانه قضایی فراهم باشد .

اصل ترافعی بودن دادرسی در اصطلاح به معنای اعطای فرصت و امکانات لازم به هر کدام از طرفین دعوا می باشد ، تا بتوانند ادعاهای خود را مطرح ، و ادله‌ مثبت آن ادعاها را ارائه کنند .

برای رسیدگی ترافعی با وکیل کیفری در ارتباط باشید

در واقع اصل رسیدگی ترافعی بودن دادرسی یکی از اصول اولیه و سرنوشت ساز می باشد که باعث تامین عدالت اجتماعی خواهد شد. همواره در طول دادرسی  قاضی و مقامات قضایی باید عدالت را بین طرفین رعایت کند تا حق به درستی به فردی که دارای حقانیت می باشد برسد .

باید در اصل ترافعی بودن دادرسی ، اصل ترافعی بودن دادرسی رعایت شود در غیر این صورت طرفین دعوا در وضعیت نابرابری قرار خواهند گرفت  رسیدگی ترافعی در دادگاه بر اساس طبق ماده 359 قانون آیین دادرسی کیفری انجام می شود .

رسیدگی ترافعی

رسیدگی ترافعی در مراجع قضایی

برای این که مراجع قضایی بتوانند بین افراد جامعه مرجع رسیدگی ترافعی به دعاوی باشند باید چند اصل اساسی که از اصول دادرسی منصفانه می باشد را رعایت کنند .

در واقع باید مرجعی برای احقاق حقوق و مجازات مجرمین و رسیدگی به شکایات و تظلمات وجود داشته باشند و مردم به آن مرجع اعتماد داشته باشند .

برای ارتباط با وکیل برای داگاه با در تماس باشید : 09121304085

برای اعتماد مردم به مرجع قضایی باید برخی اصول رعایت شود که از جمله اصول اساسی دادرسی منصفانه می باشد که عبارتند از : اصل برائت ، اصل دادرسی توسط مقامی‌ بی‌ طرف ، اصل تفهیم اتهام به متهم و اصل منع شکنجه و … می باشد.

یکی از این اصول اولیه و اساسی اصل ترافعی بودن دادرسی می باشد که موجب بی طرفی و عدالت قضایی می شود ، در واقع برای داشتن یک دادرسی منصفانه میان طرفین باید دادرسی به صورت ترافعی انجام بگیرد.

برای داشتن یک دادرسی منصفانه و برقراری عدالت میان طرفین دعوا بر طبق  قانون آیین دادرسی کیفری رسیدگی ترافعی در دادگاه ماده 395 در این ماده بیان شده است در واقع رسیدگی به دعاوی کیفری در دادگاه به صورت ترافعی انجام می شود  :
قرائت کیفرخواست توسط منشی دادگاه یا استماع عقیده دادستان یا نماینده وی در مواردی که طبق قانون ، پرونده با بیان ادعای شفاهی در دادگاه مطرح شده باشد به عبارت دیگر کیفرخواست باید توسط منشی دادگاه در مواردی که ادعا به به صورت شفاهی باشد خوانده خواهد شد.

اصل برائت ، اصل دادرسی توسط مقامی‌ بی‌ طرف ، اصل تفهیم اتهام به متهم و اصل منع شکنجه و … مورد بررسی قرار می گیرد.

قرائت کیفر خواست توسط منشی دادگاه یا دادستان و نماینده وی در مواردی که طبق قانون ، پرونده با بیان ادعای شفاهی در دادگاه مطرح شده است.

کیفر خواست باید توسط منشی دادگاه در مواردی که ادعا به صورت شفاهی است خوانده شود و مورد بررسی واقع شود.

امر مشاوره با وکیل کیفری و یا حقوقی یک کار به شدت تخصصی می باشد و هر فردی به صرف داشتن مدرک حقوقی صلاحیت ارائه مشاوره را نخواهد داشت و باید از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

افرادی که از دانش حقوقی خوبی برخوردار نباشند با ارائه مشاوره غلط موجب تضییع حق افراد و ایجاد مشکلات عدیده برای افراد خواهند شد.

در این مقاله با رسیدگی ترافعی آشنا شدیم و در مورد رسیدگی آن در دادگاه به آن پرداختیم. شما برای مشاوره کیفری خود در هر زمینه ای می توانید به سایت معتبر ملی وکیل مراجعه کنید.

این سایت با دارا بودن انواع وکیل خصوصا مشاوره با وکیل حقوقی و یا کیفری می تواند به شما در این زمینه مشاوره آنلاین و رایگان بدهد تا مشکلات شما را رفع کند.

این موسسه قبل از قبول وکالت شما در هر زمینه ای به شما مشاوره رایگان می دهد و شما می توانید از طریق فضای مجازی با این موسسه در ارتباط باشید برای مشاوره در هر زمینه ای که مد نظر شما است می توانید با این شماره ها تماس حاصل نمائید و از مشاورین مجرب در این موسسه بهره مند شوید.

09121304085 – 02122112230Q


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام