مقالات مقالات حقوقی مقالات کیفری

گذاشتن سند برای دادگاه به چه منظور انجام می شود؟

گذاشتن سند برای دادگاه به چه منظور انجام می شود؟

گرو گذاشتن سند برای دادگاه، به دلایل مختلفی انجام می شود. این سند به منزله وثیقه نزد دادگاه گذاشته می شود تا از حضور متهم در دادگاه، اطمینان حاصل شود.
رسیدگی به پرونده ای حقوقی یا کیفری مراحل خاص خود را دارد، در ابتدا، جرمی صورت گرفته و متهم احتمالی که جرم را مرتکب شده است، شناسایی می شود.
طبق ماده 132 قانون دادرسی کیفری، پس از آن که اتهام به متهم تفهیم شد، به منظور دسترسی، حضور به موقع وی در موارد لزوم و جلوگیری از متواری شدن او، قاضی، قرار تامین کیفری صادر می کند.

انواع قرار دادرسی کیفری چیست؟

طبق ماده 132 قانون دادرسی کیفری، قرار های کیفری عبارت است از:
• التزام به حضور با قول شرف
• التزام به حضور با تعیین وجه التزام تا ختم محاکمه و اجرای حکم و در صورت استنکاف، تبدیل به وجه الکفاله
• اخذ کفیل با وجه الکفاله
• بازداشت موقت با رعایت شرایط مقرر در این قانون
• اخذ وثیقه اعم از وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی یا مال منقول و غیرمنقول

سند برای دادگاه
وثیقه چیست؟

برای بررسی موضوع سند برای دادگاه بهتر است اول به مفهوم وثیقه بپردازیم:
“وثیقه یا قرار وثیقه، دارایی منقول یا غیر منقولی است که به عنوان قرار تامین کیفری از متهم گرفته می شود. در صورتی که متهم در مرجع قضایی حاضر نشود، این وثیقه ضبط شده و در صورتی که سند ملکی (مال غیرمنقول) باشد، دیگر قابل خرید و فروش نیست”

شرایط سند برای دادگاه چیست؟

1- ارائه سند برای دادگاه، منوط به این است که خسارت وارد شده به بزه دیده جبران شود. بنابراین ارزش سند باید متناسب با میزان خسارت به علاوه جزای نقدی جرم صورت گرفته، باشد.
2- اگر متهم قادر به گذاشتن وثیقه نباشد تا زمان ارائه سند جهت دادگاه در بازداشت می ماند.
3- در صورت حاضر نشدن متهم در دادگاه، ملکی که سند آن به دادگاه تسلیم شده است، توقیف می شود و توسط قوه قضاییه به فروش می رسد. پس از فروش آن، ما به التفاوت قیمت ملک با خسارت متهم، به صاحب سند که کفیل متهم یا خود اوست، پرداخت می شود.
4- ارائه سند برای دادگاه توسط شخص ثالث نیز انجام می گیرد. در این حالت در صورت عدم حضور متهم و ناتوانی شخص ثالث در حاضر کردن او در طی مدت 20 روز، وثیقه از سوی دادگاه ضبط می شود.

5- طبق ماده 228 قانون آیین دادرسی کیفری، اگر کفیل یا وثیقه گذار، در هر مرحله از تحقیقات و دادرسی درخواست رفع مسئولیت و آزادی وثیقه خود را داشته باشد، می تواند با معرفی متهم وثیقه خود را آزاد نماید.
6- با فوت وثیقه گذار، اگر وثیقه او هنوز گذاشته نشده، وثیقه مذکور برای دادگاه قابل قبول نیست و متهم باید وثیقه دیگری به دستگاه قضایی توسط وکیل خود ارائه کند. اما اگر وثیقه، قبل از فوت وثیقه گذار توسط مراجع قضایی ضبط شده باشد، ارائه وثیقه جدید لازم نیست.

سند برای دادگاه

شرایط سند برای دادگاه چیست؟

“به طور کلی از بین انواع مختلف وثیقه، گذاشتن سند برای دادگاه، کار ضبط و توقیف اموال را برای مرجع قضایی راحت تر می کند و در صورت موجود بودن، بهترین راه برای ارائه وثیقه است”

همچنین وثایق دیگری مانند وثیقه بانکی، وثیقه ملکی و وثیقه نظام وظیفه برای خروج از کشور، نیز وجود دارد، که در موارد مختلفی استفاده می شود.
قوانین مربوط به سند برای دادگاه و وثیقه گذاری گاهی اوقات پیچیده می شود و کار را برای کسانی که در این زمینه ها تخصصی ندارند، دشوار می کند. بنابراین بهتر است با وکلای متخصص و با تجربه مشورت داشته و سپس اقدام کنید.
مشاورین ما، آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در زمینه انواع سند برای دادگاه و وثیقه هستند.
برای دریافت مشاوره از کارشناسان حقوقی ما، با شماره زیر در تماس باشید:
موسسه حقوقی راهیان عدالت ۰۹۱۲۱۳۰۴۰۸۵

برچسب ها: سند برای دادگاه وکیل حقوقی تهران وکیل کیفری

پیام بگذارید

به روزنامه ما بپیوندید!

خلاصه خبرهای ماهانه ما را با آخرین اخبار ، مقالات و منابع دریافت کنید

نگران نباشید ، ما اسپم ارسال نمی کنیم

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
Call Now Buttonتماس با مشاوره