در دادگاه مورد واخواست سفته یکی از حقوق قانونی است که صادر کننده سفته می‌تواند به موجب آن سفته خود را پس بگیرد. البته گاهی اوقات هم دلیل واخواست سفته، تخلف دریافت کننده سفته و همچنین باز پس ندادن آن است. تحت چنین شرایطی بسیاری از شهروندان گمان می‌کنند که دیگر امکان پس گرفتن سفته و همچنین پیگیری قانونی این مسئله وجود ندارد؛ اما افرادی که در دام کلاهبرداران یا متخلفان افتاده باشند؛ به سادگی می‌توانند این مسئله را به دادگاه بکشانند.

همچنین گاهی اوقات دلیل پس ندادن سفته، مشکلات بین دو طرف صادر کننده و دریافت کننده آن است که در چنین شرایطی پرونده به شورای حل اختلاف راه پیدا خواهد کرد. برخی از افرادی که در حال حاضر درگیر وضعیت واخواست صفحه هستند؛ معمولا میپرسند چگونه می‌توان سفته خود را پس از پرداخت مبلغ آن یا عمل به تعهدات باز پس گرفت؟ در ادامه به سبب پاسخگویی هر چه بهتر، کارشناسان ملی وکیل اقدام به شرح فرآیند واخواست سفته کرده‌اند.

واخواست سفته چیست؟

واخواست سفته یکی از مراحل دریافت سفته باطل شده است که دریافت کننده سفته از باز پس دادن آن امتناع می‌کند. در صورت بروز این اتفاق، شما می‌توانید به سادگی شکایت خود را به دادگاه ببرید. همچنین از آنجایی که با وجود واخواست سفته امکان پیگیری پرونده در دادگاه هم وجود دارد؛ شما می‌توانید به سادگی پرونده خود را به نتیجه برسانید. البته اغلب افرادی که درگیر امور باز پس گیری سفته هستند با روند پیگیری پرونده‌هایی از این دست در دادگاه آشنایی ندارند.

واخواست سفته چیست؟

بنابراین شما باید هر چه سریع‌تر پرونده خود را در صورت نداشتن اطلاعات حقوقی کافی به یک وکیل کیفری با تجربه بسپارید. نکته دیگر در رابطه با واخواست سفته، مهلت انجام این کار است. در واقع شما تا ۱۰ روز پس از سر رسید سفته، می‌توانید این درخواست را به دادگاه ارائه کنید. همچنین باید توجه کنید که با وجود واخواست سفته، ممکن است در دادگاه به نتیجه‌ای نرسید.

در چنین مواقعی تیم وکلای مجموعه حقوقی ملی وکیل و همچنین کارشناسان موسسه ما آماده همکاری با مراجعه کنندگان هستند‌. شما می‌توانید به دو صورت حضوری و غیر حضوری یعنی آنلاین و تلفنی، مشاوره حقوقی لازم را دريافت کنید. همچنین اگر فردی تمایل داشته باشد که با وکلای مجموعه قرارداد همکاری ببندد؛ هیچ گونه محدودیتی از این بابت وجود نخواهد داشت.

نمونه واخواست سفته

در اینجا یک نمونه از واخواست سفته به صورت قانونی را ارائه کرده‌ایم:

بخش اول – نمونه دادخواست‌ها

دادخواست مطالبه وجه سفته واخواست شده از متعهد و صدور قرار تأمین خواسته

بسمه تعالى

تاریخ :

دادگستری جمهوری اسلامی ایران

شماره:

شماره پرونده:

برگه دخواست به دادگاه عمومی:

پیوست:

مشخصات طرفین

نام:

نام خانوادگی:

نام پدر:

شغل:

محل اقامت:
شهرستان/ دهستان خیابان – کوجه شماره پلاک

خواهان:

مشخصات خواهان دارنده سفته:

مشخصات خوانده متعهد سفته:

خوانده:

وکیل یا نماینده قانونی:

مشخصات وکیل یا نماینده قانونی در صورت وجود

تعیین خواسته و بهای آن:

مطالبه مبلغ ریال بابت وجه فقره سفته به انضمام کلیه خسارات قانونی وارده اعم از هزینه دادرسی – واخواست و غیرع و بدواً صدور فوری قرار تأمین خواسته

دلائل و منضمات دادخوست:

۱ فتوکپی مصدق سفته ها ۲ – فتوکپی مصدق  واخواست نامه ها

ریاست محترم دادگاه عمومی

سلام علیکم

احتراماً به استحضار عالی می رساند.

این جانب به موجب… فقره سفته واخواست شده که فتوکپی مصدق آنها به پیوست تقدیم است، خوانده دعوی یعنی متعهد سفته های مزبور به شماره های خزانه داری کل …. …. ….. جمعا به مبلغ … ریال در وجه اینجانب خواهان در سررسید معین همگی به تاریخ پرداخت ننموده که به علت عدم تادیه سفته های مذکور واخواست گردیده است.

– بنده با تقدیم این دادخواست و ضمائم آن تقاضای رسیدگی و صدور حکم محکومیت خوانده به پرداخت اصل خواسته با احتساب کلیه خسارات قانونی وارده اعم از هزینه دادرسی واخواست و غیره را دارم.

ضمناً، نظر به اینکه خوانده ممکن است در فاصله رسیدگی و صدور حکم نقل و انتقالاتی در اموال خود بدهد و از این طریق موجب تضرر اینجانب را فراهم سازد لذا در بدو امر تقاضای صدور قرار تأمین خواسته از اموال و دارایی خوانده را نیز دارم.

با تشکر و تجدید احترام

شماره و تاریخ ثبت دادخواست:

نام و نام خانوادگی :

مقامات ارجاع کننده:

شماره:

تاریخ:

امضا:

مدارک لازم واخواست سفته

یکی دیگر از مواردی که بسیاری از افراد برای پیگیری واخواست سفته در دادگاه به دنبال اطلاعات آن هستند؛ مدارک لازم برای واخواست سفته است. در واقع شما برای واخواست سفته به مدارکی نیاز خواهید داشت که تقریبا بدون آن‌ها امکان انجام این کار وجود ندارد. همچنین باید توجه کنید که حتی با وجود کامل بودن مدارک، ممکن است در دادگاه روند پیگیری پرونده با اختلال مواجه شود.

مدارک لازم واخواست سفته

بنابراین برای جلوگیری از هر گونه تخلف یا کوتاهی در پیگیری پرونده، حتما با یک وکیل حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنید. در اینجا تمام مدارک لازم برای ارائه واخواست سفته در دادگاه را ارائه کرده‌ایم.

  • اصل سفته و رونوشت آن
  • واخواست نامه در صورتی که واخواست کرده اید
  • ارائه کارت ملی یا سایر مدارک شناسایی معتبر
  • در صورتی که برای انجام این کار وکیل گرفته‌اید؛ اصل وکالتنامه راهم ارائه نمایید.

پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
5 دقیقه مشاوره رایگان