وکیل افراز، همان وکیل پایه یک قوه قضائیه است که توانایی کافی جهت قبول وکالت پرونده‌های مرتبط با املاک مشاع را دارد. این وکیل باید کاملا با انواع مختلف پرونده‌های ملک و املاک آشنایی داشته باشد و بتواند موارد حقوقی مرتبط با آن را تشخیص بدهد.

البته اگر وکیلی اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشد؛ می‌تواند به مرور زمان و با استفاده از تجربه کسب شده در زمینه پرونده‌های این چنینی به یک وکیل افراز حرفه‌ای تبدیل بشود.

وکیل افراز کیست؟

زمانی که بین دو فرد حقوقی یا حقیقی دعوایی در رابطه با افراز شکل بگیرد؛ باید یک وکیل افراز استخدام کنند‌. وکیل افراز فردی است که دانش لازم در رابطه با املاک مشاع را دارا است. در حالت کلی رسیدگی به پرونده‌های املاکی نیازمند تجربه و توانایی بسیار زیادی است.

وکیل افراز کیست؟

اگر فردی به هر دلیلی برای جداسازی سهم خود از یک ملک شریکی یا ایجاد تفاهم با شرکای مشاعه به مشکل بخورد؛ وکیل افراز می‌تواند این مشکل او را حل کند. البته وکیل افراز تنها زمانی می‌تواند پرونده شما را بر عهده بگیرد که ملک یا زمین شما حالت اشاعه داشته باشد. اگر چنین شرایطی وجود نداشته باشد؛ باید وکیل دیگری استخدام کنید.

وظایف وکیل افراز

وکیل افراز موظف است؛ بعد از بررسی پرونده افراز و همچنین تقسیم آن به قطعات کوچکتر، پرونده را در اداره ثبت اسناد و املاک و هم در دادگاه به دست بازرسی بگذارد. جداسازی املاک این چنینی البته در بیشتر موارد بر عهده اداره اسناد و املاک است؛ اما گاهی اوقات لازم می‌شود که دادگاه مستقیما به چنین مسئله‌ای ورود کند.

وظایف وکیل افراز

همچنین اگر بین مالکان زمین یا ملک اختلاف وجود داشته باشد؛ تنها وکیل افراز موظف است که به رفع این اختلاف و همچنین احقاق حق بین شرکای ملک یا زمین اقدام کند.

چنانچه وکیل افرازی در انجام وظایف خود کوتاهی کند یا پرونده را بی سرانجام رها کند؛ به وظایف مشخص شده خود عمل نکرده است. وکیل افراز اگر موفق به تقسیم ملک بین شرکا شود؛ سپس باید قراردادی را بین شرکا به منظور تایید عملیات تفکیک سازی و انتقال به مالکین، تنظیم کند. اما اگر مالکین چنین قراردادی را قبول نکنند؛ باید تقاضای افراز ملک کنند.

افراز چیست؟

افراز عمل تقسیم و انتقال مالکیت یک زمین یا خانه به وراث یا شرکا است. در واقع زمانی که چندین نفر در یک ملک شریک هستند؛ باید اقدام به افراز یا تقسیم بندی آن کنند. چنین عملی باعث انتقال منصفانه همراه با محاسبات دقیق ملک مشاعه به مالکین خواهد شد. البته اگر این عملیات به شکل صحیح و حساب شده انجام نشود؛ امکان دارد که مالکین یا ورثه به سهم خود نرسند.

افراز چیست؟

بهترین روش انجام افراز، کمک گرفتن از یک وکیل افراز و مراجعه به سازمان اسناد و املاک کشور است. به غیر از این، روشی برای انتقال صحیح املاک و زمین‌ها به ورثه یا شرکا وجود ندارد و در صورتی که خودشان بدون دخالت فرد آگاه این کار را انجام بدهند؛ در آینده مشکلات حقوقی و قانونی بسیاری برای آنها پیش خواهد آمد.

انواع افراز در ملک مشاع

افراز یا جدا سازی ملک و املاک انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها به شیوه کاملا متفاوتی انجام میشوند. گاهی اوقات اختلافی بین مالکان وجود ندارد و به همین خاطر افراز به صورت توافقی انجام می‌شود. اما گاهی اوقات مالکین به خاطر سهم خود دچار اختلاف هستند و حتما در چنین شرایطی باید یک فرد آگاه اقدام به پیگیری این مسئله کند. در ادامه تعدادی از این موارد را توضیح داده‌ایم:

  • افراز به صورت داوطلبانه

تحت چنین شرایطی افراد خودشان در بین همدیگر مسئله تقسیم زمین یا املاک را حل کرده‌اند و جدا سازی آن را مطابق سهم هر فرد انجام می‌دهند. آنها در همین زمان اقدام به جمع کردن اطلاعات لازم درباره مساحت زمین، تقسیم آن و تنظیم مدارک میکنند؛ تا در اسرع وقت این اطلاعات را جهت دریافت سند جداگانه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارسال کنند‌.در صورتی که این سازمان تقسیمات را تایید کند؛ مالکیت هر بخش به صاحبان آن انتقال پیدا خواهد کرد.

  • افراز به صورت اجباری

اگر مالکان یا ورثه بر سر تقسیم ملک و زمین خود به توافق نرسند؛ به دادگاه مراجعه می‌کنند و در آنجا درخواست تقسیم ملک را ثبت خواهند کرد. در چنین شرایطی اصطلاحا افراز به صورت اجباری صورت می‌گیرد و دادستان اقدام به تقسیم ملک و زنین بین شرکا خواهد کرد.

مشاوره با وکیل افراز

در صورتی که نیاز دارید با یک وکیل افراز صحبت کنید؛ می‌توانید به دفاتر وکلای پایه یک دادگستری مراجعه کنید. همچنین مراکز وکلای آنلاین هم خدمات افراز ملک را انجام می‌دهند. وکلای افراز موسسه ملی وکیل هم در سال‌های گذشته چندین مورد پرونده موفق به ثبت رسانده‌اند.

مشاوره با وکیل افراز

در مجموع انجام مشاوره آنلاین مزایای بیشتری نسبت به مراجعه به یک وکیل ملکی حضوری دارد. البته اگر مشاوره درباره افراز را به صورت آنلاین انجام میدهید؛ حتما اطمینان حاصل کنید که آن مرکز مشاوره آنلاین کاملا معتبر باشد.


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام