اصل دفاع مشروع از این جهت اهمیت دارد که در شرایط خاص، امکان حضور نیروهای انتظامی وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی ممکن است که برخی از افراد توانایی دفاع از خود با ارتکاب جرم را داشته باشند.

اما اصل دفاع مشروع جرم انگاری عمل آن‌ها را منتفی خواهد کرد‌. به همین خاطر بسیاری از افراد هنگام درگیری در برخی از مناطق، به اصل دفاع مشروع روی می‌آورند. بهتر است همه افراد جامعه به حقوق خود آگاهی داشته باشند و بتوانند از خود در شرایط دشوار دفاع کنند. در ادامه توضیحات تکمیلی در رابطه با دفاع مشروع را ارائه کرده‌ایم.

دفاع مشروع چیست؟

در قانون مجازات اسلامی دفاع مشروع به معنای مرتکب شدن جرم برای دفاع از خود خطر و شرایطی است که هیچ نیروی انتظامی حضور نداشته باشد. به همین خاطر اغلب افراد تمایل دارند که از نیروهای انتظامی برای دفاع از خود کمک بگیرند. اما حتماً در جریان هستید که همیشه شرایط حضور به موقع گارد پلیس یا سایر نیروها فراهم نیست.

دفاع مشروع چیست؟

به همین خاطر شما باید با استناد به اصل ۱۵۶ قانون اساسی یعنی همان دفاع مشروع به هر طریقی که می‌توانید از خودتان در آن صحنه دفاع کنید. پس از انجام دفاع مشروع نیروهای پلیس اقدام به بررسی نحوه اتکاب جرم و همچنین تحویل شما به مراجع قضایی خواهند کرد.

اما اگر شرایط دفاع مشروع ممکن است از همان لحظه اول هیچ دستگیری صورت نگیرد. با این حال بهتر است که شما در شرایط حاد نسبت به این حق خود آگاه باشید و بدون توجه به عواقب آن از خود به هر شیوه‌ای که امکان‌پذیر است دفاع کنید.

انواع دفاع مشروع

در چند مورد شما می‌توانید از خودتان هنگام خطر دفاع مشروع کنید. در واقع تنها در شرایط خاص امکان انجام دفاع مشروع وجود خواهد داشت. تعدادی از این شرایط و انواع دفاع مشروع را در ادامه به صورت کامل شرح داده‌ایم:

دفاع در صورت تجاوز

در صورتی که فرد متجاوز قصد تجاوز به شما را داشته باشد؛ اصل دفاع مشروع برقرار خواهد بود. در واقع در شرایط تجاوز معمولاً امکان حضور به هم رسانی فوری نیروهای انتظامی وجود نخواهد داشت. به همین خاطر افراد باید نسبت به انجام دفاع مشروع اقدام کنند. البته گاهی اوقات هم امکان اثبات عمل تجاوز وجود ندارد و به همین خاطر دفاع مشروع به رسمیت شناخته نمی‌شود.

دفاع در صورت خوف با ضرر جانی

یکی دیگر از شرایطی که مطابق آن امکان انجام دفاع مشروع را خواهید داشت؛ احساس خوف عقلانی در شرایط خطرناک در واقع در صورتی که جان شما در خطر باشد و به همین خاطر نیاز به دفاع مشروع وجود داشته باشد؛ می‌‌توانید این کار را انجام بدهید.

دفاع در صورت عدم امکان حضوریابی نیروهای امنیتی

در صورتی که امکان حضور نیروهای امنیتی در زمان سریع وجود نداشته باشد یا به طور کلی آنها به هیچ وجه نتوانند حضور به هم برسانند؛ شهروندان معاف به انجام دفاع مشروع خواهند بود.

شرایط دفاع مشروع

چندین شرط برای انجام دفاع مشروع وجود دارد. از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به احتمال بروز خطر جانی اشاره کرد. در واقع در صورتی که شما از نظر جانی تحت خطر باشید و هیچ نیروی امنیتی در آن محل حضور نداشته باشد؛ امکان شرایط دفاع مشروع فراهم خواهد بود. همچنین توجه کنید که یکی دیگر از شرط‌های دفاع مشروع دفاع متناسب با نوع خطر است.

شرایط دفاع مشروع 

همچنین در نظر داشته باشید که گاهی اوقات امکان انجام دفاع مشروع به دلایلی وجود ندارد. در این شرایط هم شما باید تا حد امکان در مقابل مجرم مقاومت کنید. اما به هر حال از آنجایی که دفاع مشروع در قانون تعریف مشخصی دارد.

بهتر است حتماً تا حد امکان با وکیل خود در این زمینه مشورت کرده و در صورت اتفاق افتادن هرگونه درگیری به شیوه صحیح از خودتان دفاع کنید. وکلای مجموعه راهیان عدالت هم در این زمینه فعال هستند و می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان ما مشاوره دریافت کنید

توجیه جرم با دفاع مشروع

فقط یک وکیل ماهر می‌تواند جرمی که در اثر دفاع مشهور رخ داده است را در دادگاه توجیه کند. در واقع امکان اثبات این قضیه در صورت عدم وجود ادله کافی بسیار سخت خواهد بود. همچنین توجه کنید که توجیه جرم دفاع مشروع یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌ها در دادگاه بوده و در این زمینه باید با وکلای حرفه‌ای مشورت کنید. خوشبختانه امکان انجام مشاوره آنلاین یا تلفنی هم در مجموعه راهیان عدالت وجود دارد.

جرم دفاع مشروع

دفاع مشروع به طور کلی جرم نیست و این مسئله در صورت وجود ادله کافی به هیچ وجه جرم انگاری نخواهد شد. بلکه شما می‌توانید با انجام دفاع مشروع از خودتان در صورت احساس خطر دفاع کنید. همچنین توجه داشته باشید که اغلب اوقات نیروهای انتظامی به صورت فوری در صحنه حضور پیدا می‌کنند. اما در غیر این صورت هیچ مشکلی برای دفاع از خود وجود نخواهد داشت.


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام