مقالات

چطور می توان سند برای وثیقه زندانی گذاشت؟

مراجع قضایی، طول دوران محکومیت زندانیان را با توجه به نوع جرم ارتکابی و شدت و ضعف آن تعیین می کنند. اما دوران محکومیت ممکن است با توجه رفتار مناسب زندانی و یا اقدامات او برای جبران جرایمش، کاهش پیدا کند. البته در این دوران زندانی حق دریافت مرخصی نیز دارد که ممکن است برای موارد اضطراری و یا دیدن خانواده باشد که در این موارد وکیل متخصص کیفری به وی کمک می کند.
مرجع قضایی مبلغی به عنوان وثیقه زندانی برای آزادی او تعیین می کند که به عنوان ضمانت بازگشت به شمار می رود. معمولا سند برای وثیقه زندانی، معتبر ترین نوع وثیقه از نظر مراجع قانونی است.
در این مقاله به موضوع سند برای وثیقه زندانی می پردازیم.

سند برای وثیقه زندانی
وثیقه چیست؟

برای بررسی موضوع سند برای وثیقه زندانی بایستی اول به توضیح معنای وثیقه بپردازیم:
“وثیقه یا قرار وثیقه، مال یا دارایی منقول یا غیر منقولی می باشد که مراجع قضایی به عنوان قرار تامین کیفری از متهم می گیرند و اگر متهم در مرجع قضایی حاضر نشود، این وثیقه ضبط می شود”

شرایط سند برای وثیقه زندانی چیست؟

مقدار وثیقه برای آزادی زندانی توسط مقام قضایی تعیین می شود. که بستگی به نوع جرم ارتکابی و شدت و ضعف آن دارد. وثیقه های مختلفی برای آزادی زندانی وجود دارد اما از نظر دادگاه، اموال غیر منقول مانند ملک، معتبر تر است.
در این موارد، وثیقه گذار، شخص ثالث نیز می تواند باشد. شخص ثالث در این موقعیت باید پس از پایان زمان مرخصی فرد زندانی، او را به مراجع قضایی معرفی کند. در صورتی که ظرف 20 روز، معرفی متهم انجام نشود، وثیقه ضبط شده، ارزش مال ارزیابی می شود. پس از آن ملکی که سند آن به دادگاه تسلیم شده است، توقیف می شود و توسط قوه قضاییه به فروش می رسد.
پس از فروش ملک، ما به التفاوت قیمت ملک با خسارت زندانی، به صاحب سند که ضامن متهم یا خود اوست، پرداخت می شود.

مشکلات یافتن سند برای وثیقه زندانی

همه افراد سند مناسب برای وثیقه زندانی را ندارند. از طرفی تهیه این نوع وثیقه نیز کار دشواری است زیرا که موضوع آزادی موقت زندانی از نظر کیفری ریسک زیادی دارد و همانطور که گفتیم اگر وثیقه گذار نتواند فرد زندانی را به موقع و پس از پایان زمان مرخصی اش به مراجع قضایی معرفی کند، وثیقه او ضبط می شود.
از طرفی ارتکاب جرم پس از آزادی موقت در بین بزهکاران با جرائم متعدد رواج بسیاری دارد. به همین دلیل خیلی از افراد حاضر نیستند تن به گذاشتن وثیقه برای دیگران بدهند.
البته کسانی هم هستند که توانایی مالی گذاشتن سند برای وثیقه را دارند؛ اما سند این افراد در رهن بانک بوده و یا برای تضمین معاملاتی مانند خرید خودرو و غیره، قابل استفاده به عنوان وثیقه زندانی نیست.

شما می توانید برای مشاوره با وکیل امور کیفری با شماره های درج شده در باپان مقاله تماس حاصل فرمایید.

سند برای وثیقه زندانی
پس راه حل چیست؟

در این موارد میتوان از سند اجاره ای نیز استفاده کرد. در قانون اجاره کردن سند غیر قانونی نبوده و میتوان از موسسات حقوقی برای امور مختلف، مانند سند برای وثیقه زندانی، سند اجاره کرد.
موسسه حقوقی راهیان عدالت، یکی از موسسات معتبر در این زمینه است که به کسانی که به سند برای وثیقه زندانی نیاز دارند، سند مورد تایید دادگاه اجاره می دهد.
اگر می خواهید در این زمینه اطلاعات بهتری داشته باشید مقاله ” اجاره سند برای دادسرا” را از دست ندهید.

مشاوره سند برای وثیقه زندانی

اگر قصد سند گذاری برای آزادی موقت و یا مرخصی زندانی دارید بهتر است ابتدا با افراد با تجربه در زمینه وثیقه گذاری مشورت کنید. متخصصین این زمینه به خوبی می دانند که چه نوع سندی معتبر بوده و از کجا می توان بهترین سند برای اجاره را تهیه کرد.
مشاورین موسسه حقوقی راهیان عدالت، با سالها تجربه در زمینه وثیقه گذاری پرونده های کیفری آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در زمینه سند برای وثیقه زندانی و همینطور اجاره سند معتبر برای مقاصد گوناگون هستند.
برای دریافت مشاوره در زمینه سند برای وثیقه زندانی با کارشناسان حقوقی ما در تماس باشید
موسسه حقوقی ملی وکیل ۰۹۱۲۱۳۰۴۰۸۵

برچسب ها: سند برای وثیقه زندانی ملی وکیل وکیل کیفری

پیام بگذارید

به روزنامه ما بپیوندید!

خلاصه خبرهای ماهانه ما را با آخرین اخبار ، مقالات و منابع دریافت کنید

نگران نباشید ، ما اسپم ارسال نمی کنیم

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
تماس کاملا رایگان