بسیاری از افراد پس از گذشت فواصل خاصی از ثبت یک قرارداد، نیاز به فسخ قولنامه پیدا می‌کنند. قولنامه سند یا قراردادی است که بین دو طرف به صورت دستی یا با دخالت مراجع قضایی نوشته می‌شود. با این حال این قرارداد در هر دو صورت دارای اعتبار یک سند قانونی است و به موجب آن شرایط خاصی بین دو نفر برقرار خواهد شد.

اما چنانچه اقدام به نوشتن یک قرارداد یا قولنامه کرده‌اید و هم اکنون نیاز دارید که موارد ذکر شده در آن را فسخ کنید، باید حتماً مطابق قانون پیش بروید. در واقع از آنجایی که قولنامه خود یک سند قانونی است؛ فسخ کردن آن هم تنها مطابق شرایط قانونی امکان‌پذیر است. برای فسخ قولنامه و اطلاع از شرایط قانونی آن می‌توانید این مطلب را دنبال کنید.

شرایط فسخ قولنامه

همانطور که می‌دانیم خود لغت فسخ در قانون تعریف مشخصی دارد. در واقع فسخ کردن به معنای از بین بردن یا زائل کردن شرایط یک قرارداد است. به همین ترتیب شرایط فسخ قولنامه کاملاً بستگی به موادی دارد؛ که در این قرارداد قانونی تعریف شده است.چنانچه در قولنامه امکان فسخ یا از بین بردن قرارداد عنوان شده باشد؛ می‌توانید بدون هیچ مشکل خاصی و کاملاً قانونی آن را فسخ کنید.

شرایط فسخ قولنامه

اما اگر پیش از نوشتن و ثبت قانونی قولنامه چنین موردی را ذکر نکرده باشید؛ امکان فسخ قرارداد به سادگی وجود ندارد. برای فسخ قولنامه تحت چنین شرایطی حتماً باید دو طرف یک قرارداد جدید بنویسند و به موجب آن قرارداد قبلی را فسخ کنند. البته چنانچه هر دو طرف نسبت به فسخ قولنامه رضایت داشته باشند و مواد ثبت شده در قرارداد را به جا آورند؛ مشکلی وجود نخواهد داشت.

به طور کلی، امکان فسخ قولنامه باید در حیطه اختیارات طرفین قانونی باشد و از شرایط سنی و عقلی لازم برای فسخ آن برخوردار باشند. در ادامه به شرایط کلی فسخ قولنامه اشاره کردیم:

  • سن قانونی دو طرف قرارداد
    • داشتن بلوغ عقلی
    • مندرج شدن حق فسخ در قولنامه

مراحل فسخ قولنامه

همانطور که توضیح دادیم؛ در صورتی که شرایط فسخ قولنامه وجود داشته باشد؛ هر کدام از طرفین به صورت جداگانه می‌توانند؛ اقدام به فسخ قولنامه کنند.

مراحل فسخ قولنامه

در واقع در صورت وجود داشتن حق فسخ دیگر نیازی به ارائه شواهد یا مدارک بیشتری نیست و با پیمودن چندین مرحله ساده بدون نیاز به مراجعه به دادگاه، طرفین قرارداد می‌توانند؛ قولنامه را فسخ کنند. در ادامه توضیحات کاملی درباره مراحل فسخ قولنامه به صورت قانونی داده‌ایم:

۱- اعلام فسخ به دفاتر قضایی
۲- عمل به دستورات قولنامه
۳-فسخ قرارداد با حضور در مراجع قضایی

فسخ قولنامه دستی

برای فسخ قولنامه دستی هم باید مطابق آنچه که در قولنامه ثبت شده اقدام کنید. در واقع در صورت رضایت هر دو طرف برای فسخ قولنامه یا داشتن اختیار فسخ به صورت یک طرفه می‌توانید؛ قولنامه دستی را هم فسخ کنید.

البته قبل از فسخ قولنامه باید به مندرجات آن جهت فسخ عمل کنید. برای فسخ قولنامه دستی نیازی به مراجعه به دفاتر قضایی وجود ندارد و به همین خاطر می‌توانید این کار را خودتان به سادگی و مطابق مراحل زیر انجام بدهید:

۱- اعلام فسخ به طرف مقابل
۲-به جا آوردن شرایط و ظوابط درج شده در قولنامه برای فسخ
۳- ثبت فسخ در قرارداد

مدارک لازم فسخ قولنامه

برای فسخ قولنامه چه به صورت دستی و چه به صورت قانونی باید حتماً یک سری از مدارک لازم را داشته باشید. در واقع به موجب این مدارک طرفین قرارداد معرفی و شناسایی خواهند شد و می‌توانند از اختیارات قانونی خود استفاده کنند. البته اثبات اینکه مدارک به خود فرد تعلق دارد و همچنین ارائه مدارک هویتی الزامی است.

مدارک لازم فسخ قولنامه

مدارک هویتی همان شناسه‌های صادره از سازمان ثبت احوال هستند که به یک شخص هویت ملی و قانونی می‌بخشند. به همین خاطر اگر شما هم می‌خواهید؛ قولنامه خود را فسخ کنید؛ حتماً باید مدارکی را که در ادامه نام برده‌ایم؛به همراه داشته باشید و از آنها به شکل صحیح استفاده کنید. توجه کنید که هرگونه سوء استفاده از مدارک برای فسخ قولنامه یک نوع تخلف به شمار می‌آید و مجرم تحت مجازات‌های دستگاه قضایی قرار خواهد گرفت.

  • شناسنامه
    • کارت ملی
    • سند مالکیت در صورت نیاز

وکیل برای فسخ قولنامه

برای فسخ قولنامه‌های دستی نیازی به گرفتن وکیل معمولاً وجود ندارد. اما اگر یکی از طرفین زیر بار فسخ قرارداد نمی‌رود؛ می‌توانید از یک وکیل حرفه‌ای و ماهر کمک بگیرید. وکلایی که تخصص کافی جهت فسخ قولنامه داشته باشند؛ خیلی زود کار شما را راه خواهند انداخت. اما اگر قولنامه شما به صورت قانونی و در دفاتر قضایی به ثبت رسیده است؛ احتمال زیاد برای فسخ آن به وکیل ملکی نیاز خواهید داشت.

وکیل برای فسخ قولنامه

وکلا به خوبی می‌دانند که چگونه یک قولنامه را فسخ کنند یا اینکه شرایط فسخ را در آن قرار دهند. همچنین توجه داشته باشید که انتخاب یک وکیل کیفری مناسب برای این کار اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین می‌توانید پیش از انتخاب وکیل از طریق موسسه ملی وکیل در جلسات مشاوره شرکت کنید.


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام