مال مسروقه به معنای مالی است که در اثر وقوع سرقت و دزدی از یک فرد یا افرادی حاصل شده است و این مال به صاحبان قانونی خود تعلق دارد. در این فرایند، شخص یا گروهی، اموال یا اشیا قیمتی یا غیر قیمتی تحت مالکیت دیگران را بدون اجازه و به طور غیرقانونی به دست می‌آورند.

این اموال می‌توانند طلا و جواهرات، وسایل الکترونیکی، پول، خودرو، پول نقد یا ارز، کالا و سایر موارد مشابه باشند.سرقت و دزدی از اموال یک جرم تعریف شده است و در بسیاری از کشورها با پیگرد قانونی روبرو می‌شود. اموال مسروقه‌ معمولاً ارزشمند و گران قیمت هستند و به همین خاطر برای سارقین جذابیت دارند. البته سارقین با این کار خسارت قابل توجهی به مالک اموال میزنند.

مال مسروقه چیست؟

مال مسروقه به هر نوع وجه یا اموالی اطلاق می‌شود که به طور غیرقانونی از شخص دیگری تصرف شده یا به طور نادرست از کسی گرفته شده است. مال مسروقه می‌تواند شامل انواع مختلفی از جمله  پول نقد، تلفن همراه، لوازم الکترونیکی، گیاهان داخل گلدان، ماشین، موتورسیکلت، لوازم خانگی، ساعت، طلا و جواهرات، لوازم پزشکی، اسناد قانونی مثل سوابق پزشکی یا برگه های اطلاعاتی و غیره باشد.

مال مسروقه چیست؟

این اموال معمولاً با روش‌هایی مانند سرقت، تقلب، تجاوز به حریم خصوصی و سوء استفاده از اطلاعات شخصی یا هر فرایند غیرقانونی دیگری، از صاحبان خود سرقت می‌شوند. اموال مسروقه ممکن است برای صاحبان خود از لحاظ اقتصادی و احساسی بسیار اهمیت داشته باشند. سرقت معمولاً جز جرایمی است که قابلیت مجازات دارد. عواقب قانونی در انتظار فردی است که مسبب سرقت شده و ممکن است به مجازات‌هایی از جمله حبس، جریمه یا دیه محکوم شود.

جرم خرید و فروش مال مسروقه

جرم خرید و فروش مال مسروقه به معنای هر گونه اقدام به خرید، فروش یا استفاده از اموال یا وسایل دیگران است که به طور غیرقانونی و از راه خلاف بدست آمده‌اند. این جرم اغلب در دسته جرایم مالی قرار میگیرد و در بسیاری از کشورها مجازات‌های بسیار سنگینی دارد. افرادی که در این جرم مشارکت می‌کنند، شامل خریداران، فروشندگان و همکاران سارق برای انجام اعمال خرید و فروش هستند و ممکن است در دادگاه متهم شوند.

جرم خرید و فروش مال مسروقه

جرم خرید و فروش مال مسروقه می‌تواند شامل  مواردی همچون خرید محصولات غیرقانونی، خرید زمین مسروقه، خرید اموال سرقت شده یا بدست آمده با اطلاع قبلی یا بدون اطلاع داشتن و خرید وسایل دیگران به صورت غیر قانونی باشد. مجرمی که مرتکب خرید و فروش مال مسروقه شده است؛ شامل اشد مجازات خواهد شد.

مجازات‌های این جرم ممکن است شامل جریمه‌های نقدی، محرومیت از حقوق تعریف شده در قانون،محکومیت به حبس و غیره باشد. همچنین عواقب ارتکاب این جرم تاثیرات منفی بر روابط شخصی و اجتماعی مجرم خواهد گذاشت.

مجازات فروش و خرید مال مسروقه

تعریف مجازات برای فردی که از مسروقه بودن مال اطلاع داشته است با فردی که از این امر کاملا بی اطلاع بوده، متفاوت است. در واقع مطابق ماده ۶۶۲ قانون مجازات اسلامی، اگر فردی مرتکب به خرید، فروش یا استفاده از مال مشروطه با علم و آگاهی نسبت به این موضوع که این مال از راه غیر قانونی و غیر اسلامی به دست آمده است بکند؛ باید حتما مجازات شود.

همچنین اگر فردی اطلاع دقیقی از مسروقه بودن مال نداشته باشد؛ اما با توجه به شرایط و شواهد موجود اطمینان حاصل کند که این مال مسروقه است؛ تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. مجازات این افراد هم شامل حبس در حدود ۶ ماه تا سه سال و همچنین مجازات اسلامی ۷۴ ضربه شلاق است.

رد مال مسروقه

رد مال مسروقه به جبران خسارت حاصل از سرقت مال و همچنین باز گرداندن خود مال یا ارزش آن می‌گویند. البته در قانون ۲۱۴ مجازات اسلامی آمده است؛ چنانچه فردی اقدام به سرقت کند؛ پس از انجام محاکمه باید عین مالی را که از سرقت به دست آورده است؛ به صاحب آن بازگرداند.

رد مال مسروقه

اما چنان چه خود مال وجود نداشته باشد؛ مجرم موظف است مشابه همان مال را به صاحبش پس بدهد و اگر مشابه مال هم موجود نیست؛ مجرم باید مبلغی هم ارزش آن مال را همراه با خسارت وارده به صاحب مال پرداخت کند.

وکیل رد مال مسروقه

وکیل رد مال مسروقه فردی است که وکالت مجرم یا شاکی را در زمینه جرم سرقت اموال در دادگاه قانونی بر عهده می‌گیرد. البته وکیل کیفری باید حدود وقوع جرم و همچنین خسارت را در این دادگاه به صورت واضح تعریف کند. تا قاضی مطابق همین اطلاعات و دفاعیات شاکی یا مجرم مبلغ رد مال را تعیین کند. وکلا رد مال باید تجربه زیادی در این زمینه داشته باشند تا پرونده را به سرانجام مطلوبی برسانند.

وکلا رد مال حاضر در موسسه ملی وکیل چندین پرونده موفق تا به امروز به ثبت رسانده‌‌اند و جهت دریافت مشاوره می‌توانید؛ با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.


پیام بگذارید

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
مشاوره سریع حقوقی و وام