چطور وکیل ماده 474 ، اعاده دادرسی می کند؟

یکی از روش های اعتراض به آرای صادر شده، اعاده دادرسی است. اعاده دادرسی به موارد خاصی تعلق می گیرد که خارج از این موارد، تقاضای اعاده دادرسی مورد قبول نیست. در ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری به این موضوع پرداخته شده است. در این متن سعی کردیم شما را در زمینه گرفتن وکیل ماده 474 راهنمایی کنیم.

در دادگاه های حقوقی و کیفری گاهی احکامی صادر می شود که از طرف متشاکی یا شاکی، اعتراضی به آن وارد است . برخی از این احکام، شرایطی دارند که می توان با استفاده از ماده 474، به آن ها اعتراض کرد. در این حالت فرد معترض، باید وکیل ماده 474 اختیار کند تا مراتب اعتراضش را نسبت به حکم صادره اعلام کند.

شما می توانید برای ارتباط با وکیل ماده 474 و یا وکیل اعاده دادرسی می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید .

02122112230

درخواست اعاده دادرسی چیست؟

یکی از روش های اعتراض به آرای صادر شده، اعاده دادرسی است. اگرچه این حق طبیعی افراد است که به احکام صادره اعتراض کنند اما در واقع اعاده دادرسی، رای دادگاه را زیر سوال برده و قاطعیت دادگاه ها را کم می کند.
بنابراین اعاده دادرسی به موارد خاصی تعلق می گیرد که خارج از این موارد تقاضای اعاده دادرسی مورد قبول نیست.

اگر به دنبال وکیل کیفری تهران هستید می تونید با ما تماس بگیرید .

انواع درخواست اعاده دادرسی

– اعاده دادرسی اصلی: بنابر بند الف ماده 432 قانون آیین دادرسی مدنی، چنانچه بدون اینکه پرونده ای در جریان رسیدگی باشد، یکی از طرفین حکم صادر شده، درخواستی را به عنوان اعاده دادرسی مطرح کند، این درخواست، اعاده دادرسی اصلی خواهد بود.

– اعاده دادرسی طاری: در بند ب ماده 432 قانون آیین دادرسی مدنی، اشاره شده که اعاده دادرسی طاری در ضمن دادرسی مطرح می‎شود؛ این در حالی است که در اعاده دادرسی اصلی پرونده‎ای در حال رسیدگی نیست تا ضمن آن اعاده دادرسی مطرح شود.

وکیل ماده 474

ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری

درخواست اعاده دادرسی در مورد احکام قطعی دادگاهها چه حکم اجرا شده یا نشده باشد، توسط وکیل ماده 474، در موارد زیر پذیرفته می شود:

الف- کسی به اتهام قتل شخصی محکوم شود و سپس زنده بودن وی محرز گردد .

ب- چند نفر به اتهام ارتکاب جرمی محکوم شوند و ارتکاب آن جرم به گونه‏ ای باشد که نتوان بیش از یک مرتکب برای آن قائل شد.

پ- شخصی به علت انتساب جرمی محکوم شود و فرد دیگری نیز به موجب حکمی از مرجع قضائی به علت انتساب همان جرم محکوم شده باشد، به طوری که از تعارض و تضاد مفاد دو حکم، بی گناهی یکی از آنان احراز گردد.

ت- درباره شخصی به اتهام واحد، احکام متفاوتی صادر شود.

ث- در دادگاه صالح ثابت شود که اسناد جعلی یا شهادت خلاف واقع گواهان، مبنای حکم بوده است.

ج- پس از صدور حکم قطعی، واقعه جدیدی حادث و یا ظاهر یا ادله جدیدی ارائه شود که موجب اثبات بی گناهی محکوم علیه یا عدم تقصیر وی باشد.

چ- عمل ارتکابی جرم نباشد و یا مجازات مورد حکم بیش از مجازات مقرر قانونی باشد.

رأی دادگاه در مرحله اعاده دادرسی

اگر دادگاه، پس از رسیدگی به درخواست وکیل ماده 474 متقاضی، درخواست اعاده دادرسی را وارد تشخیص دهد، حکم صادر شده را لغو می کند .

در صورتی که درخواست اعاده در مورد بخشی از حکم باشد، همان قسمت نقض می شود و اگر طبق ماده 439 قانون آیین دادرسی مدنی، جهت اعاده دادرسی مغایرت دو حکم باشد، دادگاه پس از قبول اعاده دادرسی حکم دوم را نقض می کند و حکم اول به قوت خود باقی خواهد بود.

درخواست وکیل ماده 474 برای اعاده دادرسی

در صورتی که در طی روند صدور حکم، به تشخیص دادگاه علایمی مبنی بر نادرست بودن حکم احتمالی وجود داشته باشد و اجرای حکم خسارات جبران ناپذیری برای متقاضی اعاده دادرسی ایجاد کند، اجرای حکم از سوی دادگاه، متوقف می شود.

برچسب ها: وکیل ماده 474

پیام بگذارید

به روزنامه ما بپیوندید!

خلاصه خبرهای ماهانه ما را با آخرین اخبار ، مقالات و منابع دریافت کنید

نگران نباشید ، ما اسپم ارسال نمی کنیم

ملی وکیل سایت مرجع در زمینه های دعوای حقوقی ، تنظیم لایحه ، 

تماس با ما

© تمامی حقوق برای این قالب محفوظ است.
Call Now Buttonتماس با مشاوره